Globálny ekonomický rast v tomto roku tretím rokom za sebou spomalí, čo predĺži chudobu a zvýši zadlženie mnohých rozvojových krajín. Uviedla to Svetová banka vo svojej najnovšej správe Global Economic Prospects. Hrubý domáci produkt sa má v tomto roku zvýšiť o 2,4 percenta po minuloročnom raste o 2,6 percenta.
Bez započítania pandemického poklesu v roku 2020 bude tohtoročný rast najslabší od globálnej finančnej krízy v roku 2009. V roku 2025 by mal rast mierne zrýchliť na 2,7 percenta. Ešte vlani však Svetová banka čakala v roku 2025 zvýšenie HDP o tri percentá.
V roku 2022 globálna ekonomika vzrástla o tri percentá. V roku 2021, keď ekonomika oživila v súvislosti s ukončením pandémie, stúpla o 6,2 percenta.
Svetová banka upozornila, že prvá polovica dekády, ktorá začala v roku 2020, sa teraz javí ako najhoršia polovica desaťročia za posledných 30 rokov. Toto obdobie negatívne poznamenala pandémia choroby COVID-19, vojna na Ukrajine a prudké zrýchlenie inflácie a rast úrokových sadzieb.
Rast v období rokov 2020 až 2024 bude slabší ako v období okolo globálnej finančnej krízy z rokov 2008 a 2009, ázijskej finančnej krízy na konci 90. rokov minulého storočia a v čase útlmu na začiatku tisícročia.
Cieľom Svetovej banky je ukončiť extrémnu chudobu do roku 2030. Teraz sa však zdá byť tento cieľ nedosiahnuteľný, pretože hospodársku aktivitu brzdia geopolitické konflikty.
"Ak nedôjde k výraznej korekcii, budú 20. roky 21. storočia desaťročím premárnených príležitostí," uviedol hlavný ekonóm Svetovej banky Indermit Gill. Dodal, že v blízkej budúcnosti zostane rast slabý, čo spôsobí, že mnoho rozvojových krajín, najmä tých najchudobnejších, uviazne pasce kvôli paralyzujúcej úrovni dlhu a nedostatočnému prístupu k potravinám pre takmer každého tretieho človeka.
Americká ekonomika podľa Svetovej banky vlani vzrástla o 2,5 percenta, čo je o 1,4 percentuálneho bodu viac, než čakala banka vlani v júni. V tomto roku však má rast HDP spomaliť na 1,6 percenta, pretože reštriktívna menová politika obmedzuje aktivitu. Odhad je však dvojnásobný v porovnaní s júnovou prognózou.
Situácia v eurozóne je horšia. Vlani tam HDP kvôli vysokým cenám energií stúpol len o 0,4 percenta a tento rok má zrýchliť na 0,7 percenta. Kvôli prísnejším úverovým podmienkam však Svetová banka svoj tohtoročný výhľad pre eurozónu zhoršila o 0,6 percentuálneho bodu.
Ekonomika Číny má tento rok vzrásť o 4,5 percenta, čo je najpomalšie tempo za tri desaťročia okrem rokov 2020 a 2022, ktoré negatívne poznamenala pandémia. Svetová banka svoj výhľad znížila o 0,1 percentuálneho bodu kvôli slabším výdavkom spotrebiteľov v súvislosti s otrasmi na realitnom trhu. Budúci rok má rast ďalej spomaliť na 4,3 percenta.
Rozvíjajúce sa a rozvojové ekonomiky ako skupina majú tento rok vzrásť o 3,9 percenta po raste o štyri percentá v roku 2023. Toto tempo nestačí na to, aby sa rastúca populácia týchto krajín vymanila z chudoby. Podľa Svetovej banky do konca tohto roka budú ľudia v zhruba jednej zo štyroch rozvojových krajín av 40 percentách krajín s nízkymi príjmami chudobnejší, než boli v roku 2019, teda pred pandémiou.