Nemecko nie je chorým, ale unaveným mužom Európy. Na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) v Davose to dnes v panelovej diskusii povedal nemecký minister financií Christian Lindner. Nemecko teraz potrebuje hlavne silnú kávu, dodal obrazne minister s odkazom na pretrvávajúcu ochabnutosť nemeckej ekonomiky a nutnosť štrukturálnych reforiem.
Podľa ministra je Nemecko unavené po krízových rokoch a očakávaný slabý rast je podľa neho varovným signálom. K výhľadu globálnej ekonomiky Lindner v diskusii povedal, že minulý rok bol výzvou na akciu, a že k hlavným otázkam patrí vzostup umelej inteligencie a hrozba fragmentácie globálnej ekonomiky.
Nemecko má najväčšiu ekonomiku v eurozóne aj v celej Európe. Za minulý rok sa hrubý domáci produkt Nemecka znížil o 0,3 percenta, k čomu prispeli dopady vysokej inflácie, drahých energií a slabého zahraničného dopytu.
Lindner vo štvrtok v rozhovore s agentúrou Reuters povedal, že v strednodobom výhľade očakáva v Nemecku vyššie tempo hospodárskeho rastu.
Ekonómovia sa naopak domnievajú, že dôvody, ktoré Nemecku bránia dosahovať lepšie ekonomické výsledky, nezmiznú ani v prvých mesiacoch tohto roku. V niektorých prípadoch by podľa nich mohli mať aj väčší vplyv.
O Nemecku ako o chorom mužovi Európy sa hovorilo už viackrát. Vlani v októbri sa takto o svojej vlasti vyjadril v rozhovore v televízii CNBC popredný nemecký ekonóm Hans-Werner Sinn, ktorý je teraz emeritným prezidentom hospodárskeho inštitútu Ifo.
Podľa neho to nie je žiadny krátkodobý fenomén, príčiny je nutné hľadať okrem iného aj v závislosti od výroby automobilov.
Ako o chorom mužovi Európy sa vlani v novembri vyjadril nemecký denník Die Welt aj o Českej republike. Proti tomu sa v Česku ohradila časť ekonómov, politikov aj komentátorov. Niektorí aj poukazovali na to, že článok v nemeckých novinách sa opiera o mylné argumenty.