Vláda v Berlíne zvažuje, že zoštátni nemecké aktíva ruskej ropnej spoločnosti Rosnefť. S odkazom na právnych zástupcov ruskej firmy v Nemecku o tom informovala agentúra Reuters. O plánovanom kroku sa v týchto dňoch špekulovalo v nemeckých médiách.
Nemecké ministerstvo hospodárstva firmu o zamýšľanom kroku informovalo v utorok. Podnik teraz uviedol, že bude brániť práva akcionárov. Nemecká vláda už prevzala nad nemeckými aktivitami spoločnosti Posnefť kontrolu po rozšírení ruskej invázie na Ukrajinu pred dvoma rokmi.
Vláda v Berlíne dala pod kontrolu štátu nemecké dcérske spoločnosti Rosnefti v septembri 2022. Tieto podniky sa na rafinérskej kapacite krajiny podieľajú približne 12 percentami. Správcovstvo, pôvodne platné po dobu šiestich mesiacov, Berlín už dvakrát predĺžil, vypršať má teraz 10. marca.
Vzhľadom na to, že "bez ďalšieho zásahu štátu hrozí, že Rosneft Deutschland nebude naďalej schopná plniť svoje dodávateľské poslanie", vláda "v súčasnosti skúma možnosť vyvlastnenia firmy Rosneft Deutschland", uviedol zdroj agentúry AFP blízky tejto záležitosti.
Právna kancelária Rosnefti potom podľa Reuters dodala, že podľa nemeckého ministerstva vzhľadom na pokračujúcu inváziu ruských vojsk na Ukrajinu nie je zrejmé, že by sa situácia mohla zmeniť.
Rosnefť prijme všetky opatrenia na ochranu práv svojich akcionárov, dodala jej advokátska kancelária. Takéto vyvlastnenie by podľa nej bolo v Nemecku bezprecedentným opatrením a navždy by poškodilo bezpečnosť investícií v krajine.
Medzi nemecké aktíva Rosnefti patrí rafinéria PCK vo Schwedte na východe krajiny, v ktorej má ruská skupina väčšinový podiel, konkrétne 54 percent. Podnik zásobuje ropou hlavné mesto Berlín a celý región v jeho okolí.
V rafinérii MiRo v Karlsruhe a v rafinérii Bayernoil vo Vohburgu drží Rosnefť menšinový podiel spolu s ďalšími veľkými západnými ropnými spoločnosťami.
Podľa denníka Handelsblatt predvolala nemecká vláda zástupcu Rosnefti na pohovor, čo je formálny krok pred zamýšľaným zoštátnením. Konečné rozhodnutie zatiaľ nepadlo.