Nemecký koncern Siemens v prvom štvrťroku svojho finančného roka zvýšil zisk z priemyselných aktivít medziročne o tri percentá na 2,72 miliardy eur, napriek útlmu v kľúčovej divízii priemyselnej automatizácie a digitalizácie. Firma to dnes uviedla v tlačovej správe. Čistý zisk vzrástol o 56 percent na 2,55 miliardy eur. Prvý štvrťrok finančného roku 2024 skončil v decembri.
Analytici očakávali nižší zisk
Zisk z priemyselných aktivít prekonal očakávania analytikov, ktorých oslovila sama firma. Tí v priemere predpokladali, že zisk dosiahne 2,64 miliardy eur. Divízia Digital Industries, ktorá firmám dodáva softvér a riadiace panely na prevádzku výrobných liniek, zaznamenala pokles nových zákaziek asi o tretinu. Zdôvodňuje to okrem iného horšou situáciou na trhu.
Zákazníci, ktorí si vlani vytvorili zásoby komponentov, aby sa vyhli ich nedostatku, teraz odložili nákupy nového zariadenia a rozhodli sa svoje zásoby znížiť, uviedol Siemens. Pokles bol najviac viditeľný v Ázii a v Austrálii, najmä kvôli slabnúcemu dopytu z Číny.
Napriek tomu, že situácia v Číne sa oproti predchádzajúcemu štvrťroku zlepšila, Siemens očakáva, že podmienky na jeho treťom najväčšom trhu po Spojených štátoch a Nemecku zostanú náročné.
"Predpokladáme regionálne rozdiely v spôsobe, akým zákazníci nakoniec znížia svoje zásoby na normálnu úroveň," povedal novinárom generálny riaditeľ Roland Busch. "V prípade Číny by to mohlo trvať o niečo dlhšie, záležať bude na rýchlosti a rozsahu oživenia jej ekonomiky," citovala ho agentúra Reuters.
Kríza v Červenom mori Siemens nezasiahla
Pokles zákaziek v divízii priemyselnej automatizácie pomohol vyrovnať silnejší výkon v divízii Mobility, ktorá vyrába vlaky. Divízia Smart Infrastructure potom mala svoj najlepší štvrťrok. Rovnako ako u ostatných priemyselných firiem aj v prípade Siemensu analytici považujú hospodárske výsledky tohto podniku za ukazovateľ stavu globálnej ekonomiky.
Busch tiež povedal, že kríza v Červenom mori, kde na obchodné lode útočia jemenskí povstalci, nemá na Siemens prakticky žiadny vplyv. Je to kvôli jeho miestnym dodávateľským reťazcom a skúsenostiam s riešením takých problémov, povedal Busch.
Tržby za prvý finančný štvrťrok vzrástli o dve percentá na 18,41 miliardy eur, zatiaľ čo odhad bol vyšší a predstavoval 18,58 miliardy eur. Hlavnou príčinou sú výkyvy kurzov mien, najmä kvôli silnejšiemu doláru. Tieto vplyvy potom znížili hodnotu tržieb, ktoré firma vykazuje v eurách.
Siemens potvrdil výhľad na celý rok a uviedol, že stále očakáva rast tržieb o štyri až osem percent. Tento výhľad neberie do úvahy prípadný odpredaj majetku a kurzové výkyvy. Busch tiež upozornil, že hodnota nevybavených objednávok dosahuje 113 miliárd eur, čo mu dodáva dôveru do budúcnosti.