Len štvrtina podnikových ekonómov a analytikov oslovených v novom prieskume očakáva, že Spojené štáty upadnú tento rok do recesie.
Prípadný pokles by bol podľa nich pravdepodobne skôr dôsledkom vonkajšieho šoku, napríklad konfliktu s Čínou, a nie domácich faktorov, ako sú vyššie úrokové sadzby. Informovala o tom agentúra AP, ktorá sa odvolala na v pondelok zverejnené výsledky prieskumu Národnej asociácie podnikových ekonómov.
Respondenti prieskumu ďalej očakávajú, že inflácia v roku 2024 presiahne 2,5 percenta, čo je výrazne viac ako 2-percentný cieľ Federálneho rezervného systému (Fed). Pred rokom väčšina prognostikov očakávala, že najväčšia svetová ekonomika skĺzne do recesie, keďže Fed zvýšil úrokové sadzby v boji proti prudkému nárastu inflácie, ktorý sa začal v roku 2021. Od marca 2022 do júla 2023 Fed posunul svoju základnú úrokovú sadzbu nahor spolu 11-krát, čím sa dostala na vyše 20-ročné maximum.
Inflácia medzičasom klesla z maxima 9,1 percenta zaznamenaného v júni 2022 na 3,4 percenta v decembri 2023. Ekonomika však napriek vyšším nákladom na pôžičky nečakane pokračovala v raste a zamestnávatelia naďalej prijímali nových ľudí. Fed vlani prestal zvyšovať sadzby a naznačil, že v tomto roku očakáva ich znižovanie v troch krokoch. Rastie však podiel odborníkov, ktorí sa obávajú, že ich udržiava zbytočne vysoko.
Politiku Fedu označilo za príliš reštriktívnu 21 percent respondentov, pričom v auguste minulého roka tento názor vyjadrilo 14 percent z nich. Napriek tomu 70 percent respondentov tvrdí, že Fed postupuje v podstate správne.
Ekonómov znepokojuje riziko konfliktu medzi Čínou a Taiwanom, aj keď by nešlo o priamu vojnu. Takýto vývoj považuje za prinajmenšom mierne pravdepodobný 63 percent respondentov. Podobne až 97 percent respondentov považuje za aspoň mierne pravdepodobné, že konflikt na Blízkom východe zvýši ceny ropy nad 90 amerických dolárov za barel zo súčasných približne 77 dolárov za barel a naruší medzinárodnú lodnú dopravu.