Americké akcie dnes výrazne oslabili, pretože údaje o inflácii podkopali nádeje na skoré zníženie úrokových sadzieb v Spojených štátoch. Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, dnes stratil 1,35 percenta a zakončil obchodovanie na 38 272,75 bodu. Širší index S&P 500 klesol o 1,37 percenta na 4953,17 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa znížil o 1,80 percenta na 15 655,60 bodu.
Americké ministerstvo práce oznámilo, že medziročný rast spotrebiteľských cien v USA v januári spomalil na 3,1 percenta z decembrových 3,4 percenta. Analytici však predpovedali výraznejší pokles inflácie, a to na 2,9 percenta. Údaje podporili očakávania, že americká centrálna banka (Fed) v marci neprikročí k zníženiu úrokových sadzieb.
"Fed signalizuje, že sa nebude ponáhľať. Domnievam sa, že dnešné dáta aj skoršie údaje o trhu práce ukazujú, že je to správny prístup," uviedol podľa agentúry Reuters ekonóm Russell Price zo spoločnosti Ameriprise Financial.
K poklesu akciového trhu výrazne prispeli veľké technologické spoločnosti, ktoré sú obvykle na vývoj úrokových sadzieb veľmi citlivé. Akcie softvérovej firmy Microsoft napríklad oslabili o viac ako dve percentá. "Akcie sú po správe o inflácii na ústupe," uviedol analytik Terry Sandven zo spoločnosti U.S. Bank Wealth Management
Na devízovom trhu sa americký dolár po zverejnení údajov o inflácii naopak vyšplhal až na trojmesačné maximum voči euru. Okolo 22:00 stredoeurópskeho času jednotná európska mena strácala voči doláru zhruba 0,6 percenta na 1,0710 dolára. Predtým zostúpila až na 1,0700 dolára, najnižšie od polovice novembra, napísala agentúra Reuters.
Dolár sa dnes vyšplhal na trojmesačné maximum aj voči japonskému jenu. Okolo 22:00 stredoeurópskeho času si pripisoval takmer percento na 150,80 jenu. Hranicu 150 jenu tak prekonal prvýkrát od vlaňajšieho novembra.
Na januárovom zasadnutí Fed podľa očakávania ponechal svoju základnú úrokovú sadzbu bez zmeny v pásme 5,25 až 5,50 percenta, čo je najvyššia úroveň za 22 rokov. Šéf Fedu Jerome Powell uviedol, že úrokové sadzby v Spojených štátoch už dosiahli svoj vrchol a v tomto roku sa zrejme budú znižovať. Označil však za nepravdepodobné, že Fed znižovanie úrokov začne už na svojom marcovom zasadnutí.