Mestská a regionálna doprava sa dnes v celom Nemecku s výnimkou Bavorska a Sárska zastavila, zamestnanci združenia v odboroch Verdi sa tak snažia vymôcť vyššie mzdy a lepšie pracovné podmienky. Štrajk, ktorý sa netýka železnice, ochromil autobusovú a električkovú dopravu aj v Sasku, ktoré susedí s Českom. K štrajkujúcim pracovníkom sa pripojili klimatickí aktivisti z hnutia Fridays for Future (Piatky pre budúcnosť).
Štrajk skomplikoval dopravu aj v Berlíne
Cestujúci sa stretávali s problémami v Sasku po celý tento týždeň, doteraz boli ale z veľkej časti obmedzené na regionálne spoje. To sa zmenilo vo štvrtok a predovšetkým dnes, keď sa štrajk naplno rozšíril aj na mestské dopravné podniky.
V Sasku sú štrajkom postihnuté predovšetkým mestské dopravné podniky v Drážďanoch, Saskej Kamenici, Lipsku, Cvikove a Plavne, problémy sú aj v regiónoch, okrem iného pri hraniciach s Českom v Krušnohorí, Saskom Švajčiarsku alebo v okolí Budyšína a Zhorelca. Drážďanský dopravný podnik DVB varoval cestujúcich, že s výpadkami autobusov a električiek musí počítať až do nedeľného rána.
Autobusy, električky a metro dnes nejazdia aj v Berlíne, kde zamestnanci dopravného podniku BVG štrajkovali už v pondelok a vo štvrtok. Dnešný protest v hlavnom meste potrvá do 14-tej hodiny, ale aj potom je nutné počítať s komplikáciami. "Po skončení štrajku bude trvať asi tri hodiny, kým sa doprava opäť rozhýbe," uviedol podnik BVG. Berlínsku dopravu po skončení štrajku môžu narušiť pokračujúce protesty v susednom Brandenbursku, pretože niektoré linky medzi metropolou a Brandenburskom jazdiť nebudú.
S odstavenou mestskou dopravou sa stretávajú aj obyvatelia Severného Porýnia-Vestfálska, ktoré je najľudnatejšou nemeckou spolkovou krajinou. Odbory Verdi uviedli, že v tomto západonemeckom regióne je zapojenie zamestnancov do štrajku vysoké. S problémami musia cestujúci počítať napríklad v Düsseldorfe, Wuppertale, Kolíne nad Rýnom, Bonne, Leverkusene, Essene alebo Bielefelde.
Nové podmienky
Doprava sa zastavila aj na severe Nemecka, okrem iného na Rujane, v Rostocku, Hamburgu, Brémach alebo Hannoveri, naopak v Kieli, Lübecku či Flensburgu MHD funguje.
Dnešok je v Nemecku vyvrcholením štrajkového týždňa, počas ktorého protesty až na výnimky zasiahli celú krajinu. Ušetrené rovnako ako pri podobnom štrajku na začiatku februára zostalo Bavorsko, pretože tu kolektívne zmluvy platia až do konca tohto roka.
Mestská a regionálna doprava jazdí bez narušenia aj v Sársku na juhozápade Nemecka. Tu síce vodiči autobusov ešte v pondelok štrajkovali, ale už v utorok sa odbory a dopravné podniky dohodli na nových podmienkach. Vodiči tak v rámci prvého kroku dostanú od júna pridaných 200 eur, počítať môžu aj s vyššími sobotnými príplatkami a s príspevkami v čase choroby.
Odborová organizácia Verdi, ktorá rokuje o nových kolektívnych zmluvách asi pre 90-tisíc zamestnancov z viac ako 130 dopravných podnikov požaduje okrem vyššej mzdy tiež jednorazovú protiinflačnú prémiu 3-tisíc eur, skrátenie týždenného pracovného času v smenách zo súčasných až 39 na minimálnu dobu odpočinku medzi jednotlivými smenami na 12 hodín a dlhšiu dovolenku. Požiadavky sa však v jednotlivých regiónoch líšia.