Predstavitelia Spojených štátov chcú kľúčovú rakúsku banku varovať pred obchodom s ruským vojenským priemyslom, ktorý by mohol viesť až k odstrihnutiu inštitúcie od finančného systému USA. O nebezpečenstve chcú informovať aj vedenie krajiny. Správu priniesla agentúra Reuters.
Američania od banky žiadajú, aby prijala zmierňujúce opatrenia a preskúmala svoje obchodné aktivity s Ruskom. Tatra Banka, ktorej organizačnou zložkou je aj slovenská Raiffeisen banka, je súčasťou rakúskej skupiny Raiffeisen Bank International.
Odrezanie od dolára
Washington taktiež zdôrazňuje nové sprísnené pravidlá pre banky a odporúča im „chrániť sa pred obchodom súvisiacim s ruskou vojenskou priemyselnou základňou alebo riskovať, že budú odrezaní od finančného systému USA,“ informuje americké veľvyslanectvo vo Viedni. Raiffeisen Bank International je najväčšia západná banka prítomná v Rusku.
Bankám teda hrozí aj strata prístupu k doláru, čo by pravdepodobne vyvolalo krízovú situáciu v každej finančnej inštitúcii. Tvrdé varovanie je ďalším z amerických pokusov o tlak na Raiffeisen Bank, ktorá stále zabezpečuje mnoho platieb medzi Ruskom a Európou.
Návšteva prichádza po nariadení amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý zaviedol sankcie pre finančné inštitúcie, ktoré pomáhajú Rusku obchádzať sankcie.
Raiffeisen Bank International obvinenia odmieta a uviedla, že o sankciách často diskutovala s regulačnými orgánmi a vždy takéto pravidlá rešpektovala.
Viedeň za bankou stojí
Hovorca rakúskeho ministerstva financií uviedol, že úradníci z USA navštívia vládne orgány aj súkromné spoločnosti. Témou majú byť pranie špinavých peňazí a sankcie.
Raiffeisenbank je jedným z pilierov rakúskej ekonomiky. Washington teda čelí pevnému odporu zo strany politikov a predstaviteľov rakúskej vlády, ktorí sa banky zastali.
Hoci Rakúsko Ukrajinu verejne podporuje, viacerí predstavitelia Viedne uviedli, že sa zdráhajú úplne prerušiť desaťročia trvajúce vzťahy s Ruskom, pretože si myslia, že bude stále možné ich obnoviť.
Rakúsko nedávno tlačilo na Ukrajinu, aby vymazala banku zo svojho zoznamu "medzinárodných podporovateľov vojny". Ten obsahuje spoločnosti, ktoré podľa Kyjeva pomáhajú Rusku bojovať na území Ukrajiny. Viedni sa to napokon aj podarilo tým, že podľa Reuters počkala s podporením nových sankcií Európskej únie, kým sa tak nestalo.