V Pekingu sa dnes skončilo pravidelné zasadnutie čínskeho parlamentu, na ktorom delegáti Všečínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov schválili rozpočet, ktorý tento rok požaduje zvýšenie výdavkov na obranu o 7,2 percenta na 1,67 bilióna jüanov. Čínske vojenské výdavky sa o rovnakú sumu zvýšili už v predchádzajúcom roku.
Delegáti tiež odsúhlasili cieľ rastu HDP okolo piatich percent. Prvýkrát po viac ako troch desaťročiach sa po skončení týždenného zasadnutia nekonala tlačová konferencia premiéra, ktorá poskytovala domácim i zahraničným novinárom vzácnu šancu položiť predsedovi vlády otázky, napísala agentúra DPA.
Poslanci čínskeho parlamentu na výročnom plenárnom zasadnutí potvrdzujú zákony a politiku, o ktorých už predtým rozhodla vládnuca komunistická strana. O plánoch sa nevedú žiadne debaty, podotýka DPA.
Rozhodnutie zrušiť tlačovú konferenciu svedčí podľa analytikov o relatívne slabom postavení súčasného premiéra Li Čchianga. Jeho predchodca hral podstatne väčšiu úlohu v určovaní hospodárskej politiky krajiny, napísala agentúra AP.
Čínsky parlament dnes tiež odhlasoval zmenu zákona o Štátnej rade, ktorý v novej podobe dáva komunistickej strane väčšiu kontrolu nad vládou. Novela bola schválená hlasmi 2883 delegátov, osem ich bolo proti a deväť sa hlasovania zdržalo.
"Prezident Si Ťin-pching bol nesmierne úspešný v upevnení moci nad stranou a stal sa kľúčovou rozhodovacou silou vo všetkých oblastiach politiky," uviedol podľa AP Neil Thomas, odborník na čínsku politiku vo výskumnom ústave Asia Society Policy Institute.
"Väčšia centralizácia moci Siovi pravdepodobne pomohla zvýšiť efektivitu centrálnej vlády. Výhody ale zatieňuje potlačenie politickej diskusie," dodal Thomas.
Experti špekulovali, že by plenárne zasadnutie parlamentu mohlo byť príležitosťou pre vládnucu čínsku komunistickú stranu vymenovať nového ministra zahraničia, a uzavrieť tak kauzu okolo bývalého šéfa diplomacie Čchin Kanga, ktorý bol vlani po pár mesiacoch vo funkcii bez vysvetlenia odvolaný a nahradený svojim predchodcom Wang Im. Zasadnutie parlamentu nakoniec žiadnu zmenu neprinieslo a Wang I zostáva aj naďalej na čele čínskej diplomacie, píše agentúra AP.