Veľké farmaceutické firmy v Spojených štátoch sa búria proti plánu administratívy prezidenta Joea Bidena regulovať ceny liekov, predovšetkým tých, ktoré bežne užívajú seniori.
Právne spory si veľmi pravdepodobne nájdu cestu až k najvyššiemu súdu, píše dnes denník The Washington Post (WP).
Pre Bidena, ktorý sa už v roku 2020 zaviazal znížiť finančný tlak na Američanov vyššieho veku, je v stávke veľa, rovnako ako pre budúcu legislatívu USA – potenciálne rozhodnutie najvyššieho súdu by mohlo ovplyvniť širšiu schopnosť vlády regulovať ceny liekov.
Hlavným argumentom súčasnej demokratickej administratívy sú vysoké ceny. "Američania platia za lieky na predpis viac ako ľudia kdekoľvek inde na svete. To je zle a so mnou to končí," povedal Biden minulý týždeň pri svojom prejave o stave únie.
Zoznam desiatich liekov
Biden v rámci zákona o znižovaní inflácie v auguste 2022 predstavil prvotný zoznam desiatich liekov, o ktorých cene by vláda mala vyjednávať s výrobcami prostredníctvom federálneho programu zdravotného poistenia Medicare.
V programe Medicare je 65 miliónov Američanov, z toho 60 percent z nich užíva nejaký liek na predpis a 25 percent berie aspoň štyri rôzne lieky, uvádza WP.
Výskum verejnej mienky agentúry KFF z minulého leta ukázal, že vládnu iniciatívu podporuje osem z desiatich Američanov.
Najčastejšie používaný liek z danej desiatky, ktorý slúži na liečbu a prevenciu krvných zrazenín a v USA sa predáva pod obchodným názvom Eliquis, užívalo medzi júnom 2022 a májom 2023 cez 3,7 milióna Američanov v rámci programu Medicare, ukazujú vládne údaje.
Podľa tohtoročnej štúdie nadácie The Commonwealth Fund Američania v roku 2021 za spomínaných desať liekov platili trikrát až osemkrát viac ako v Kanade alebo Japonsku. Napríklad v prípade antidiabetika Januvia to však podľa štúdie bolo až desaťkrát viac ako v Nemecku.
Firmy spustili boj
Veľké farmaceutické spoločnosti Bidenovo opatrenia označujú za protiústavné a uvádzajú, že by mohlo zapríčiniť koniec mnohých liečebných výskumov, ktoré teraz spoločnosti nebudú schopné financovať.
Od minulého roku firmy a ich lobisti podali deväť podnetov na súdy v New Jersey, Ohiu, v meste Washingtone a v Bidenovom rodnom Delaware.
Proti vládnemu opatreniu sa stavajú aj štyri z najväčších amerických farmaceutických firiem - Bristol Myers Squibb, Janssen, Novartis a Novo Nordisk.
Niektorí z ich právnikov argumentujú, že už samotný podpis zmluvy o regulovanej cene bol protiústavný, pretože by ich nútil verejne priznať, že nižšia cena ich produktu je spravodlivejšia, píše WP.
Zástancovia opatrení sa odvolávajú na rozprávkovo vysoké príjmy farmaceutických firiem; Bristol Myers Squibb, Merck alebo Johnson & Johnson všetky za minulý rok vykázali príjmy z predaja vo výške desiatok miliárd dolárov a medziročný nárast objemu predaja.
Podľa zákona, proti ktorému sa firmy stavajú, by boli povinné zdieľať s vládnymi úradmi dáta ohľadom príjmov a nákladov na výskum, vývoj a produkciu jednotlivých liekov, na základe ktorých by potom vláda rokovala o cene.