Ceny ropy sa dnes výrazne zvyšujú. Za ich rastom stoja obavy z potenciálnych výpadkov v dodávkach kvôli ukrajinským útokom na ruské rafinérie, známky silného dopytu po palivách i nádeje, že americká centrálna banka v blízkej dobe začne znižovať úrokové sadzby.
Severomorská ropa Brent krátko po 16:00 nášho času vykazovala narásť o takmer dve percentá a nachádzala sa v blízkosti 83,5 dolára za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) si v rovnakom čase pripisovala zhruba 2,1 percenta a pohybovala sa mierne nad 79 dolármi za barel.
Americký vládny Úrad pre energetické informácie oznámil, že zásoby ropy v Spojených štátoch sa minulý týždeň znížili o 1,5 milióna barelov na 447 miliónov barelov.
Analytici pritom v ankete agentúry Reuters predpovedali nárast zásob, a to o 1,3 milióna barelov. Zásoby benzínu v USA sa znížili o 5,7 milióna barelov na 234,1 milióna barelov, zatiaľ čo analytici čakali pokles o necelé dva milióny barelov.
Organizácia krajín vyvážajúcich ropu tento týždeň vo svojej pravidelnej mesačnej správe o situácii na trhu s ropou predpovedala, že celosvetový dopyt po rope sa v tomto roku zvýši o 2,25 milióna barelov denne a budúci rok o 1,85 milióna barelov denne.
Jej prognózy pre dopyt tak zostali rovnaké ako vo februárovej správe. Vo štvrtok zverejní aktualizované prognózy vývoja trhu s ropou Medzinárodná agentúra pre energiu.
Ukrajinská tajná služba SBU v noci na dnešok podľa agentúry Unian zaútočila na tri ruské ropné rafinérie. Ide o zariadenie v Riazani, ktorého zásah predtým potvrdili ruské úrady, v Kiriši v Leningradskej oblasti av Kstove v Novgorodskej oblasti, uviedli zdroje agentúry Unian.
K rastu cien ropy prispieva aj pretrvávajúce napätie na Blízkom východe. Investori sa naďalej obávajú, že vojna Izraela s palestínskym hnutím Hamas by mohla prerásť v širší konflikt na Blízkom východe a narušiť dodávky ropy z tohto regiónu.
Jemenskí povstalci húsíovci pokračujú v útokoch na plavidlá v Červenom mori, ktoré zdôvodňujú snahou podporiť hnutie Hamas.