Americká centrálna banka dnes na záver dvojdňovej schôdzky svojho menového výboru ponechala základnú úrokovú sadzbu podľa očakávania bez zmeny v pásme 5,25 až 5,50 percenta, čo je najvyššia úroveň za 22 rokov. Úroky menový výbor nezmenil už piatu seanciu za sebou. Tento rok stále očakáva ich zníženie o najmenej 0,75 percentuálneho bodu.
Vo vyhlásení Fed uviedol, že inflácia zostáva "zvýšená". Podľa novej prognózy by sa jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa nestabilné ceny potravín a energií, mala do konca roka 2024 spomaliť na 2,6 percenta. V decembri centrálna banka očakávala pokles na 2,4 percenta.
Zníženie základnej úrokovej sadzby o najmenej 0,75 percentuálneho bodu predpokladá desať z 19 zástupcov menového výboru. V decembri sa tak vyjadrilo 11 z nich.
Fed však zlepšil svoj výhľad rastu americkej ekonomiky, ktorá podľa aktuálnych projekcií tento rok porastie tempom 2,1 percenta. V decembri centrálna banka počítala s tým, že stúpne o 1,4 percenta.
Miera nezamestnanosti by mala na konci roka dosiahnuť štyri percentá, čo je menej ako 4,1 percenta očakávaných v decembri. Vo februári miera nezamestnanosti prekvapujúco vzrástla na 3,9 percenta, zatiaľ čo v predchádzajúcich troch mesiacoch sa držala na 3,7 percenta.
"Ponechanie sadzieb na súčasnej úrovni trh neprekvapilo. K prvému zníženiu by podľa odhadu trhu mohlo dôjsť so 60-percentnou pravdepodobnosťou na júnovom zasadnutí, "uviedol analytik XTB Tomáš Cverna.
"Nové inflačné dáta z USA za február (...) potvrdzujú, že Fed ešte v boji s ňou nemá vyhraté. (....) Dlho vyhliadnuté znižovanie sa tak opäť o trochu vzďaľuje. Je otázka, či sa ho dočkáme ešte v prvej polovici tohto roka. Čakajú nás ešte zasadnutia v máji a júni, ale aj tam je v súčasnosti najväčšia pravdepodobnosť, že Fed so sadzbami hýbať nebude," konštatoval analytik Portu Lukáš Raška.
Fed začal terajší cyklus zvyšovania úrokov s cieľom dostať infláciu pod kontrolu predvlani v marci. Naposledy centrálna banka úroky zdvihla vlani v júli.