Ceny ropy dnes pokračujú na druhý deň v poklese. Trhy sledujú rokovania medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas o prímerí v Pásme Gazy.
Okolo 18:00 stredoeurópskeho času cena severomorskej ropy Brent strácala 0,6 percenta a predávala sa za 89,87 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI v rovnakom čase klesala o 0,8 percenta na 85,70 dolára za barel.
Ropa Brent v pondelok zaznamenala prvý pokles za päť seáns a WTI dokonca za sedem seáns. Dôvodom bolo nové kolo rokovaní o prímerí v Gaze, ktoré zvýšilo nádej na prielom smerom k zastaveniu vojny. To sa ale zatiaľ stále nedarí dosiahnuť.
Pokračovanie konfliktu udržuje pri živote riziko, že by do neho mohli byť zatiahnuté ďalšie krajiny, najmä Irán, ktorý podporuje Hamas. Irán je tretím najväčším producentom ropy v rámci ropného kartelu OPEC.
Turecko dnes oznámilo, že obmedzí vývoz rôznych produktov, vrátane leteckého paliva, do Izraela, kým v Gaze nebude prímerie. Izrael uviedol, že odpovie vlastnými obmedzeniami.
Nervozitu ohľadom dodávok na trhy podporila aj mexická štátna ropná firma Pemex, ktorá oznámila, že v máji zníži vývoz ropy o 330-tisíc barelov denne, aby mohla viac dodávať domácim rafinériám. Tým sa o tretinu znížia dodávky, ktoré má firma k dispozícii pre odberateľov v USA, Európe a Ázii. Pemex už v apríli znížil vývoz o 436-tisíc barelov denne.
Investori teraz čakajú na údaje o inflácii v Spojených štátoch a v Číne. Tie by mohli naznačiť ďalší smer vývoja dvoch najväčších ekonomík sveta, ktoré sú tiež najväčšími konzumentmi ropy na svete. Vo štvrtok bude tiež rozhodovať o úrokových sadzbách menový výbor Európskej centrálnej banky.
Generálny riaditeľ obchodníka s energiou a komoditami Vitol Russel Hardy dnes na tlačovej konferencii vo Švajčiarsku uviedol, že očakáva, že ceny ropy sa budú tento rok pohybovať v rozmedzí 80 až 100 dolárov za barel. Dopyt po rope sa má tento rok zvýšiť o 1,9 milióna barelov denne, napísala agentúra Reuters.