Spotrebiteľské ceny v Číne pokračovali v marci v raste, druhý mesiac po sebe po tom, ako predtým štyri mesiace v rade klesali. Tempo ich rastu však bolo minimálne, navyše, ceny priemyselných výrobcov opäť klesli, čo zvyšuje tlak na čínsku vládu, aby zvážila ďalšie stimuly na podporu spotreby. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters a portály RTTNews a tradingeconomics, ktoré zverejnili údaje čínskeho štatistického úradu.
Medziročná miera inflácie dosiahla v Číne v marci 0,1 percenta po februárovej úrovni 0,7 percenta. Februárový výsledok predstavoval prvý rast spotrebiteľských cien v druhej najväčšej ekonomike sveta od septembra minulého roka.
Rast cien v marci bol zároveň výrazne slabší, než očakávali analytici. Tí počítali so zmiernením inflácie iba na 0,4 percenta.
Pod výrazné spomalenie rastu spotrebiteľských cien sa podpísalo ukončenie vplyvu osláv Nového lunárneho roka. Náklady na dopravu klesli ešte výraznejšie než vo februári a rovnako sa situácia vyvíjala aj v prípade cien potravín. Tie sa po februárovom poklese o 0,9 percenta znížili v marci o 2,7 percenta. Ceny potravín do veľkej miery ovplyvnili ceny bravčového mäsa a zeleniny, ktoré po februárovom raste zaznamenali pokles.
Čínsky štatistický úrad okrem toho zverejnil vo štvrtok aj vývoj cien priemyselných výrobcov. Tie v marci pokračovali v poklese, 18. mesiac po sebe, pričom tempo poklesu sa ešte zrýchlilo. Zatiaľ čo vo februári klesli medziročne o 2,7 percenta, v marci pokles dosiahol 2,8 percenta. Je to najvýraznejší pokles cien producentov od novembra minulého roka, čo na vládu zvyšuje tlak, aby pristúpila k ďalším stimulom na podporu dopytu.