Americký dolár pred dnešným koncom dvojdňového zasadnutia menového výboru centrálnej banky USA (Fed) oslabuje. Investori sa zamerajú hlavne na vyjadrenia šéfa Fedu Jeroma Powella, zvlášť na to, aký zaujme postoj k ďalšiemu vývoju úrokov vzhľadom na to, že inflácia naďalej zostáva nad dvojpercentným cieľom.
Okolo 17:50 SELČ dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, klesal o 0,03 percenta na 106,19 bodu. Euro voči doláru posilňovalo o 0,1 percenta na 1,0685 dolára. Dolár voči jenu strácal 0,1 percenta a obchodoval sa okolo 157,64 JPY. Euro voči jenu posilňovalo o 0,1 percenta na 168,39 JPY.
Vyšší rast spotrebiteľských cien v marci, ako sa čakalo, zmaril nádej, že zvýšené hodnoty inflácie v januári a februári boli anomáliou.
Obchodníci tak odsunuli očakávaný termín prvého zníženia úrokových sadzieb Fedom. Teraz počítajú iba s jedným znížením a je podľa nich na 50 percent pravdepodobné, že sa tak stane v septembri. Predtým obchodníci čakali tri zníženia úrokov, prvé v júni.
Podľa niektorých analytikov trhy zrejme špekulujú, že by Powell mohol naznačiť nové zvyšovanie úrokov. Ten však pravdepodobne podporí dlhšie udržanie sadzieb na súčasnej vyššej úrovni.
Dnešná správa o zamestnanosti americkej spoločnosti ADP, ktorá monitoruje ľudské zdroje, ukázala, že počet zamestnancov v súkromnom sektore v USA v apríli vzrástol viac, ako sa očakávalo, a údaje za predchádzajúci mesiac boli revidované smerom nahor. Americké ministerstvo práce potom uviedlo, že počet voľných pracovných miest v marci klesol.
Americký spracovateľský priemysel v apríli zaznamenal pokles pre nižšie objednávky. V predchádzajúcom mesiaci pritom krátko expandoval, uviedla agentúra Reuters.