Medziročný rast spotrebiteľských cien v Turecku sa v apríli zrýchlil na 69,80 percenta z 68,50 percenta v predchádzajúcom mesiaci. Oznámil to dnes turecký štatistický úrad. Inflácia zrýchlila šiesty mesiac po sebe.
Prudký rast cien je považovaný za jednu z hlavných príčin porážky vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) v marcových komunálnych voľbách, uviedla agentúra AFP.
Analytici čakali, že inflácia v apríli presiahne 70 percent. Medzimesačne ceny vzrástli o 3,18 percenta, čo je trochu rýchlejšie ako v marci, ale pomalšie, ako sa čakalo. Naďalej sa zvyšovali najmä ceny za vzdelanie, ale aj za stravovanie v reštauráciách či ubytovanie v hoteloch.
Turecká centrálna banka vlani v júni začala rázne zvyšovanie úrokových sadzieb v snahe dostať infláciu pod kontrolu. Jej základná sadzba tak vzrástla z 8,50 percenta na súčasných 50 percent. Na svojom aprílovom zasadnutí však centrálna banka ponechala úroky nezmenené.
Banka v správe z aprílového zasadnutia uviedla, že vo svojom rozhodnutí zohľadnila skutočnosť, že sprísňovanie menovej politiky sa v ekonomike prejavuje s oneskorením. Dodala však, že bude pokračovať v prísnej menovej politike, kým nenastane výrazný a trvalý pokles inflácie.
Centrálna banka začala sprísňovať menovú politiku, keď prezident Recep Tayyip Erdogan zmenil postoj a zanechal svojich nekonvenčných politikov, keď brojil proti vysokým sadzbám. Jeho niekdajší prístup je podľa väčšiny ekonómov zodpovedný za to, že sa do Turecka vrátila menová kríza, ktorá prudko zvýšila životné náklady.