Argentínski odborári dnes zorganizovali generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam a ďalším reformám, ktoré zavádza vlani zvolený ultraliberálny prezident Javier Milei. V juhoamerickej krajine s takmer 50 miliónmi obyvateľov sú mimo prevádzky letiská, prístavy, supermarkety aj banky, informovala agentúra Reuters.
Jednodňový štrajk sa koná v čase, keď argentínsky parlament prerokúva reformný balík presadzovaný prezidentom, ktorý má znížiť reguláciu podnikateľského sektora v Argentíne a obmedziť vplyv štátu na ekonomiku.
Zníženie verejných výdavkov
Milei vlani nastúpil do úradu so sľubom dramaticky znížiť verejné výdavky po rokoch vysokých výdavkov a zadlženia, hlboké ekonomické problémy však zatiaľ v krajine pretrvávajú.
Generálny štrajk nadväzuje na masívne protesty, ktoré minulý mesiac reagovali na škrty v školstve. Líder odborového zväzu CTA Hugo Yasky uviedol, že štrajk je výrazom odporu voči "vláde, ktorá je prínosom len pre bohatých na úkor ľudu, odovzdáva prírodné bohatstvo a snaží sa zrušiť práva pracovníkov".
V Argentíne je dnes ochromená hromadná doprava, školy vrátane univerzít výrazne obmedzili výučbu. Práca sa zastavila vo významnom sektore spracovania obilia, zatiaľ čo obmedzené je obchodovanie na trhoch a k štrajku sa pripájajú aj zamestnanci bánk.
Prekvapivé víťazstvo
Protest je skúškou pre vládu ekonóma a bývalého komentátora Mileie, ktorý šokoval víťazstvom v jesenných voľbách. V kampani sa vymedzoval voči všetkým zavedeným politickým stranám a symbolom jeho programu sa stala motorová píla odkazujúca na škrty vo verejných výdavkoch. Reuters uvádza, že jeho plány po rokoch ekonomických problémov mnohí Argentínčania stále podporujú.
Jeho trhovo orientované kroky a úsporné opatrenia však majú negatívny dopad na financie obyvateľov a sprevádza ich prepad ekonomickej aktivity. Podľa spravodajskej spoločnosti BBC inflácia, ktorú Milei označuje za svoju hlavnú výzvu, síce v poslednom čase začala klesať, avšak stále je extrémne vysoká a dosahuje skoro 300 percent.