FOTO: REUTERS
StoryEditor

Čínske banky sprísňujú kontrolu nad obchodom s Ruskom

18.05.2024, 12:08
Autor:
TASRTASR

Ruský prezident Vladimir Putin tento týždeň navštívil Peking, aby posilnil vzájomné vzťahy s Čínou po tom, ako Západ zaviedol sankcie proti Moskve pre vojnu na Ukrajine.

Čínske banky sprísňujú kontrolu nad obchodom s Ruskom. Dôvodom sú obavy z nových  sankcií USA v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Testujú tak priateľstvo "bez hraníc" medzi oboma krajinami, píše AFP.

Obchod Číny s Ruskom dosiahol v uplynulých rokoch rekordné hodnoty. Peking teraz čelí obvineniam, že pomáha vojnovej ekonomike svojho spojenca, ktorý vo februári 2022 napadol Ukrajinu.

Ruský prezident Vladimir Putin tento týždeň navštívil Peking, aby posilnil vzájomné vzťahy s Čínou po tom, ako Západ zaviedol sankcie proti Moskve pre vojnu na Ukrajine.

Ale nedávne nariadenie amerického prezidenta Joea Bidena z decembra povoľuje sekundárne sankcie voči zahraničným bankám, ktoré sa podieľajú na ruskej vojnovej mašinérii. To umožňuje americkému ministerstvu financií odstrihnúť ich od globálneho finančného systému SWIFT.

image

Čína nafukuje multimiliardové záchranné koleso. Červený drak rozpaľuje trhy

Odvtedy niekoľko čínskych bánk zastavilo alebo spomalilo transakcie s ruskými klientmi. Potvrdilo to osem zdrojov z oboch krajín zapojených do cezhraničného obchodu.

"Momentálne je ťažké dostať peniaze z Ruska," povedal jeden čínsky veľkoobchodník s oblečením, ktorý nechcel byť menovaný. "Banky neuvádzajú dôvod, ale pravdepodobne je to pre hrozbu (sankcií) z Ameriky," dodal.

Podľa čínskych obchodníkov banky zavádzajú dodatočné kontroly na cezhraničné zúčtovanie, aby vylúčili akékoľvek riziko sankcií. Preverovanie môže trvať mesiace. Viedlo tiež k zvýšeniu nákladov, čo spôsobilo "krízu peňažných tokov" v menších importno-exportných podnikoch.

Zdržanie platieb sa zhoduje s poklesom čínskeho vývozu do Ruska v marci a apríli. Spomalenie spracovania platieb "ostro kontrastuje" s rýchlym vybavovaním transakcií denominovaných v jüanoch v minulosti.

Obchod medzi Čínou a Ruskom od invázie na Ukrajinu vzrástol a v roku 2023 dosiahol podľa colných údajov Pekingu 240 miliárd dolárov. Začiatkom roka sa však v ruských médiách prvýkrát objavili správy, že ruské spoločnosti majú problémy so zúčtovaním platieb s čínskymi bankami.

image

Putin navštívil mesto Charbin na severovýchode Číny, prisľúbil posilnenie vzťahov

Kremeľ pripustil problém vo februári, pričom hovorca Dmitrij Peskov neskôr kritizoval "bezprecedentný" tlak USA na Čínu.

Peking meškanie verejne nepriznal, no jeho ministerstvo zahraničných vecí agentúre uviedlo, že je proti "jednostranným a nezákonným sankciám USA". Čínske banky sa však "v zákulisí" snažia vyhnúť problémom.

"Zisťovanie, či platby nesúvisia s ruským vojensko-priemyselným komplexom predstavuje značnú výzvu pre čínske spoločnosti a banky," povedal Alexander Gabuev, riaditeľ Euroázijského centra Carnegie Russia v Berlíne, podľa ktorého banky uprednostňujú bezpečie pred objemom transakcií.

Riešením problémov Ruska by mohol byť krok, ktorý už dlho navrhujú  krajiny, ktoré sa chcú chrániť pred americkými sankciami: finančné systémy nezávislé od amerického dolára.

01 - Modified: 2024-06-15 22:00:00 - Feat.: - Title: ANALÝZA: Prečo Západ nedokáže vyčerpať Rusko zbrojením 02 - Modified: 2024-06-15 20:30:17 - Feat.: - Title: Medzinárodný olympijský výbor udelil neutrálny štatút zatiaľ 14 Rusom a 11 Bielorusom 03 - Modified: 2024-06-15 15:43:48 - Feat.: - Title: Vyzerá to ako propaganda. Meloniová kritizovala Putinove podmienky pre rokovania o mieri 04 - Modified: 2024-06-15 15:28:02 - Feat.: - Title: Pri ruskom útoku v Doneckej oblasti zahynuli traja ľudia, hlásia ukrajinské úrady 05 - Modified: 2024-06-15 11:05:15 - Feat.: - Title: Nemecko neblokuje nový návrh sankcií Európskej únie proti Rusku, reaguje kancelár Scholz
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
16. jún 2024 06:28