Rozhodcovský tribunál Medzinárodnej obchodnej komory podľa energetickej spoločnosti ČEZ zakázal ruskému Gazpromu pokračovať v súdnom konaní proti českej firme v Rusku. Dôvodom je to, že spor firiem má výlučne riešiť medzinárodná arbitráž. Oznámil to hovorca ČEZ Ladislav Kríž.
ČEZ vlani vo februári začal proti Gazpromu v Ženeve arbitrážne konanie z dôvodu krátenia dohodnutých dodávok plynu, od ruského podniku žiada náhradu škody za viac ako 40 miliónov eur. Ruská plynárenská spoločnosť tento rok v apríli požiadala ruský arbitrážny súd, aby zakázal českej spoločnosti pokračovať v konaní na medzinárodnom arbitrážnom súde. Situácia okolo obchodu s plynom sa skomplikovala, keď ruské vojská vo februári 2022 vpadli na Ukrajinu a Európska únia v odvete prijala sériu protiruských sankcií.
"Spoločnosť ČEZ požiadala Tribunál ICC o vydanie predbežného opatrenia, ktoré by zakázalo Gazpromu pokračovať v tomto ruskom súdnom konaní. Tribunál našej žiadosti vyhovel, a tým potvrdil, že spory medzi uvedenými spoločnosťami sa majú riešiť v arbitráži u ICC, nie pred ruskými súdmi, "povedal Kríž.
Upozornil na to, že Gazprom je viazaný rozhodcovskou doložkou, ktorú v minulosti s českou firmou uzavrel. "Podľa nej sa všetky spory medzi spoločnosťami ČEZ a Gazprom súvisiace s dodávkami plynu budú riešiť v arbitráži u ICC," poznamenal Kríž.
Ostrú fázu arbitráže voči ruskému Gazpromu začal ČEZ v závere minulého roka, keď trojčlennému tribunálu v Ženeve zaslal svoje odôvodnenie žaloby vrátane znaleckých posudkov.
Gazprom tento rok na ruskom súde okrem českej firmy zažaloval aj Západoslovenskú energetiku a rakúsku OMV. Arbitrážny súd v Petrohrade následne zakázal rakúskej aj slovenskej firme viesť arbitrážne konanie proti ruskému plynárenskému podniku mimo Ruska. OMV k rozhodnutiu ruského súdu uviedla, že považuje tamojšie konanie za nelegitímne a že neuznáva Petrohrad ako miesto súdnej príslušnosti. Žalobu proti ČEZ má petrohradský súd riešiť v piatok.
Šéf spoločnosti ČEZ Daniel Beneš v minulosti uviedol, že ruská energetická vojna proti Európe sa začala už predvlani zhruba rok pred inváziou na Ukrajinu. Rusko podľa neho nenápadne prestalo dodávať plyn, úroveň naplnenosti zásobníkov klesala. Už skôr tak označil medzinárodnú arbitráž za jediný možný krok.