Nemecko chce zrušiť kontroverzný poplatok za tranzit plynu, na ktorý sa sťažujú niektoré krajiny EÚ, vrátane Slovenska. Povedal to dnes štátny tajomník pre hospodárske záležitosti Sven Giegold s tým, že sa na tom dohodla nemecká vláda.
Vzhľadom na to, že to vyžaduje zmenu zákona, je najbližším možným termínom pre zrušenie poplatku podľa neho začiatok roku 2025.
Slovensko, Česká republika, Rakúsko a Maďarsko stupňovali tlak na Európsku komisiu, aby zakročila proti spornému poplatku. V spoločnom dokumente, ktorý má ČTK k dispozícii, požiadali krajiny komisiu o konkrétne kroky.
Dôvodom kritiky je napríklad to, že podľa nich tento poplatok sťažuje odstúpenie od dodávok ruského plynu, pretože neúmerne zvyšuje náklady na dovoz plynu zo západnej Európy.
Zrušenie poplatku by výrazne znížilo náklady na tranzit plynu cez Nemecko a podporilo spoločné úsilie o odklon od ruského plynu. Giegold uviedol, že zámerom poplatku nebolo brániť integrácii trhov v Európe alebo dokonca narušiť nezávislosť na Rusku, práve naopak.
Poplatok bol podľa neho použitý na financovanie plnenia zásobníkov plynu, čo má pomôcť udržať nezávislejší a stabilnejší trh v Európe.
Poplatok zaviedlo Nemecko na jeseň roku 2022 a mal slúžiť na pokrytie nákladov na ukladanie plynu v zásobníkoch a zaistenie bezpečnosti dodávok. Poplatok sa týka spoločností a spotrebiteľov v Nemecku a dovozcov v susedných krajinách, ktorí nakupujú plyn prostredníctvom nemeckých plynovodov.
Nemeckých spotrebiteľov sa zrejme zrušenie nedotkne. Platnosť tohto poplatku bola nedávno predĺžená do apríla 2027 a od júla sa má poplatok zvýšiť na 2,5 eura za megawatthodinu zo súčasných 1,86 eura, uviedla agentúra DPA.