Americká centrálna banka (Fed) potrebuje mať k dispozícii viac údajov, než sa rozhodne pristúpiť k redukcii úrokových sadzieb. Uviedol to v utorok prezident Fedu Jerome Powell reagujúc na najnovšie údaje o vývoji inflačných tlakov v americkej ekonomike, píše agentúra Reuters.
Koncom júna americké ministerstvo obchodu oznámilo, že kľúčový ukazovateľ inflácie v USA, ktorý Fed preferuje, zaznamenal v máji mierny pokles. Spotrebiteľské ceny merané indexom výdavkov na osobnú spotrebu (PCE) vzrástli v máji medziročne o 2,6 percenta po aprílovom raste o 2,7 percenta.
Navyše, aj jadrový PCE, ktorý nezahrnuje nestabilné ceny potravín a energií, zaznamenal v máji nižšiu hodnotu. Zatiaľ čo v apríli inflácia dosiahla 2,8 percenta, v máji to bolo 2,6 percenta. Inflácia je však stále nad inflačným cieľom Fedu stanoveným na dve percent a predstavitelia banky ju naďalej považujú za "zvýšenú".
Powell na konferencii v portugalskom meste Sintra v reakcii na zmiernenie inflácie uviedol, že vo Fede si chcú byť vývojom inflácie istejší. A keďže americká ekonomika je dostatočne silná, majú možnosť zobrať si na to ešte nejaký čas.
Fed po svojom ostatnom zasadnutí 11. a 12. júna ponechal kľúčovú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni v pásme 5,25 percenta až 5,50 percenta. Zotrváva tak na takmer 23-ročnom maxime, na ktorom je od júla 2023. Trhy odhadujú, že k prvému zníženiu úrokových sadzieb pristúpi Fed na svojom zasadnutí v septembri, pričom predpokladajú, že ich zníži o štvrť percentuálneho bodu.
Či tak Fed urobí, alebo redukciu sadzieb oddiali, rozhodnú nasledujúce ekonomické dáta. Najbližšie by to mali byť údaje o vývoji na americkom pracovnom trhu za mesiac jún, ktoré ministerstvo práce oznámi v piatok 5. júla.