Shein sa stal jedným z najväčších predajcov módy na svete. FOTO: Reuters
StoryEditor

Za objednávky zo Sheinu alebo Temu si priplatíte. Európska komisia chce zrušiť oslobodenie od cla

03.07.2024, 10:42
Autor:
ČTKČTK

Import tovaru nakupovaného online sa za rok viac ako zdvojnásobil. Do Európskej únie prišli stovky tisíc zásielok, čo zodpovedá dvom balíčkom na jednu domácnosť. Svoj vrchol dosiahol v apríli.

Európska komisia plánuje uvaliť clá na lacný tovar z čínskych e-shopov ako Temu, Shein alebo AliExpress. Docieliť to chce zrušením doterajšieho limitu 150 eur, do ktorého sú zásielky z krajín mimo Európskej únie oslobodené od colných poplatkov. V stredu o tom informoval denník Financial Times s odvolaním sa na tri osoby oboznámené s návrhom.

"Plne podporujeme snahy zákonodarcov reformovať ustanovenia o zásielkach malého rozsahu," povedal agentúre Reuters tlačový hovorca Sheinu.

Import tovaru dosiahol vrchol

Len v minulom roku podľa Európskej komisie spotrebitelia v Európskej únii dostali 2,3 miliardy zásielok do 150 eur. Import tovaru nakupovaného online sa za rok viac ako zdvojnásobil. Vrchol dosiahol v apríli, kedy do Európskej únie prišlo 350-tisíc takých zásielok, čo zodpovedá dvom balíčkom na jednu domácnosť.

Plán zrušiť 150-eurový limit je súčasťou reformy colného systému, ktorú Európska komisia navrhla už v máji 2023. V snahe reagovať na nárast lacného dovozu by sa ale teraz mohla pokúsiť zavedenie reformy urýchliť, povedal Financial Times jeden z predstaviteľov legislatívy Únie.

Ďalší predstaviteľ ale varoval, že pre Európsku komisiu bude ťažké presvedčiť niektoré členské štáty, pretože nový colný režim by znamenal výrazné zvýšenie pracovnej záťaže colných pracovníkov.

Už na konci roka 2021 drobné zásielky z krajín mimo Európskej únie do 22 eur prišli o výnimku z povinnosti platiť daň z pridanej hodnoty.

Kritika napriek silnému rastu

Čínsky internetový obchod s lacnou módou Temu čelí v Európskej únii sťažnosti zo strany organizácií na ochranu spotrebiteľov, podľa ktorých Temu spotrebiteľa dostatočne nechráni a používa manipulatívne praktiky. Na únijnom trhu zažíva silný rast, podľa májových dát v Európskej únii aspoň raz mesačne ho používa vyše 75 miliónov ľudí.

Shein sa stal jedným z najväčších predajcov módy na svete. Ponúka obrovské množstvo lacného módneho oblečenia a na propagáciu využíva influencerov na sociálnych sieťach. Čelí ostrej kritike kvôli prístupu k životnému prostrediu a obvineniu, že v dodávateľskom reťazci využíva nútenú prácu.

AliExpress patrí čínskej internetovej spoločnosti Alibaba. Platforma bola spustená v roku 2010 a okrem Číny je populárna aj v Česku. V auguste 2019 AliExpress otvoril prvú kamennú predajňu v Európe, v blízkosti Madridu.

01 - Modified: 2024-11-18 13:38:49 - Feat.: - Title: Clá sú kľúčovým rizikom pre výhľad globálnej ekonomiky, tvrdia analytici Goldman Sachs 02 - Modified: 2024-11-18 10:23:40 - Feat.: - Title: Trumpove clá by mohli spôsobiť narušenie globálneho obchodu, tvrdí šéf Bundesbank 03 - Modified: 2024-11-16 09:25:18 - Feat.: - Title: Clá, ktorými Trump pohrozil, pripravia Čechov o desiatky tisíc korún ročne 04 - Modified: 2024-11-18 13:48:56 - Feat.: - Title: Nový odhad Slovákov nepoteší. V budúcom roku hrozí, že sa staneme európskym lídrom v zdražovaní 05 - Modified: 2024-11-15 14:15:04 - Feat.: - Title: Eurokomisia zlepšila prognózu tohtoročného rastu ruskej ekonomiky
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
18. november 2024 19:28