Cena zlata je na rekorde, v stredu skoro ráno sa dostala nad 2482 dolárov (2 276,65 eur) za trójsku uncu (oz; 31,1 gramu). K jej rastu podľa analytikov prispieva očakávania, že americká centrálna banka (Fed) začne na jeseň znižovať úrokové sadzby. Vplyv má ale aj geopolitické napätie a vývoj pred prezidentskými voľbami v Spojených štátoch.
Krátko pred 09:00 SELČ sa zlato na okamžité dodanie predávalo za 2468 amerických dolárov za uncu a pohybovalo sa zhruba na úrovni z konca predchádzajúceho dňa. Najbližší termínový kontrakt na zlato sa pohyboval okolo 2470 dolárov za uncu.
Nakopnutie pre zlato
"Udalosti z posledných dní boli pre zlato ako potrebný adrenalín. Svoju povesť bezpečného prístavu potvrdilo po neúspešnom atentáte na dosť možno budúceho prezidenta USA Donalda Trumpa," povedal ČTK analytik Purple Trading Petr Lajsek. "Asi najvýraznejší vplyv na ceny zlata má však výhľad na prvé tohtoročné zníženie úrokových sadzieb v USA," dodal.
Analytici očakávajú, že Fed v septembri zníži základný úrok najmenej o 25 bázických bodov. Keď klesajú základné sadzby, zvyšuje sa atraktivita zlata, ktoré samo o sebe žiadny výnos neprináša, funguje ako uchovávateľ hodnoty. Základný úrok je teraz v USA v pásme 5,25 až 5,50 percenta, čo je najviac od roku 2001.
Centrálna banka čakala dlho
"Sám guvernér Fedu Jerome Powell vo svojom prejave pripustil, že pokiaľ bude centrálna banka čakať na to, až inflácia spadne na dve percentá, tak čakala príliš dlho. Powell navyše pripustil, že dáta k inflácii a trhu práce za druhý kvartál boli veľmi pozitívne," upozornil Lajsek. Miera inflácie v USA bola v júni na troch percentách.
Cena striebra k okamžitému dodaniu medzitým nepatrne klesá, okolo 09:00 SELČ strácala cez jedno percento a pohybovala sa pod 30,90 dolárov za uncu. Platina bola mierne lacnejšia a predávala sa zhruba za 1003 dolárov za uncu, paládium potom vykazovalo nárast o 0,4 percenta na 966 dolárov za uncu.