Pološtátna energetická spoločnosť ČEZ v stredu začala rokovania s kórejskou firmou KHNP o zmluve na stavbu dvoch jadrových reaktorov v Dukovanoch. Podpis dohody očakáva do konca marca budúceho roka. lnformoval o tom hovorca ČEZ Ladislav Kříž.
S vedením kórejskej firmy v stredu rokovali aj zástupcovia českej vlády. Kabinet apeloval na zabezpečenie silnej účasti českých firiem na projekte, uviedol premiér Petr Fiala (ODS). Pôjde o najväčšiu zákazku od vzniku Českej republiky.
KHNP zvíťazila v jadrovom tendri, v ktorom ju česká vláda uprednostnila pred francúzskou firmou EDF. Zatiaľ pôjde o stavbu dvoch reaktorov v Dukovanoch, prvý z nich by mal byť hotový v roku 2036.
Náklady pri aktuálne preferovanej výstavbe dvoch reaktorov sú pri súčasných cenách 400 miliárd českých korún. V najbližších troch až piatich rokoch by však ČEZ mal podľa rozhodnutia vlády s Kórejcami rokovať aj o opcii na výstavbu ďalších dvoch blokov v Temelíne.
Začiatok rokovaní
Prvé rokovania o zmluve tak odštartovali presne týždeň po oznámení vlády o výsledku jadrového tendra. Akou témou rokovania začali, firmy neuviedli. Finálne znenie zmluvy by podľa skorších informácií chcela mať ČEZ hotové v prvých mesiacoch budúceho roka, kedy na prelome februára a marca by ho mala dostať na posúdenie vláda. Podpis dohody sa potom očakáva na konci marca.
S vedením KHNP sa v stredu stretli aj zástupcovia českej vlády vrátane premiéra a ministra priemyslu a obchodu Jozefa Síkelu (STAN). Podľa predsedu ministerstva česká strana pri schôdzke zdôraznila záujem o čo najširšie zapojenie českého priemyslu.
„Hovorili sme preto o konkrétnych príkladoch spolupráce s lokálnymi dodávateľmi, ako je napríklad Škoda JS a mnohé ďalšie. Podpora českej ekonomiky je kľúčová a kórejská strana nás uistila, že na tejto strategickej investícii sa zhruba zo 60 percent budú podieľať tuzemské firmy. To musí byť dodržané," uviedol po rokovaní Fiala na sociálnej sieti X.
Rokovania, ktorého sa za kórejskú stranu zúčastnili napríklad šéf KHNP Ču Ho-wang a kórejský minister priemyslu Ahn Duk-geun, potvrdil aj Síkela. "Začali sme okamžite spoločne pracovať na tom, aby sme v súlade s harmonogramom podpísali do konca marca všetky zmluvy týkajúce sa projektu a prerokovali ďalšiu hospodársku spoluprácu našich krajín," povedal český minister na sieti X. Pripomenul tiež českú snahu a silné zapojenie tuzemského priemyslu.
ČEZ, ktorý je prostredníctvom svojej dcérskej firmy Elektráreň Dukovany II hlavným investorom projektu, v súčasnej dobe rieši aj spôsob financovania oboch stavieb. Jasno o ňom chce mať do konca tohto roka. Podľa predbežných plánov by mal financovanie stavby zabezpečiť štát formou návratných pôžičiek.
Vyšší výkon reaktorov
Pre jeden jadrový blok má Česko od Európskej komisie schválené podmienky verejnej podpory, pri druhom bloku chce o takzvanú notifikáciu požiadať čo najskôr.
V súčasnosti v Dukovanoch fungujú štyri jadrové bloky, z ktorých má každý výkon 510 megawattov. Každý z nových reaktorov, ktoré ponúka KHNP, by mal mať výkon 1050 megawattov.
Ďalšie dva bloky, každý s výkonom približne tisíc megawattov, sú v juhočeskom Temelíne. Popri nových klasických reaktoroch ČEZ pripravuje aj stavbu malých modulárnych reaktorov. Prvý z nich by mal vzniknúť v Temelíne.