Veľkoobchodná cena plynu pre európsky trh dnes stúpla na takmer 39 eur za megawatthodinu a ocitla sa najvyššie v tomto roku.
Môžu za to obavy z prerušenia dodávok kvôli rusko-ukrajinským bojom v blízkosti tranzitného bodu dôležitého pre ruský plyn, uviedol portál tradingeconomics.com.
Intenzívne boje
Cena kľúčového termínového kontraktu na plyn s dodaním v septembri vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility v Holandsku popoludní stúpla o 5,7 percenta na 38,75 eura za MWh. Cena v TTF je pre európsky trh s plynom určujúca.
Rusko dnes podľa dostupných informácií vedie intenzívne boje s ukrajinskými silami v Kurskej oblasti, blízko ruského mesta Sudža, kde je posledný funkčný tranzitný bod pre vývoz ruského plynu do Európy cez Ukrajinu.
Túto stanicu, cez ktorú denne prúdi až 42 miliónov metrov kubických plynu, ovládli podľa ruských blogerov ukrajinské jednotky, upozornila stanica BBC. Dodala, že informácie nie sú potvrdené, ani Moskva, ani Kyjev sa nevyjadrili.
Tranzit do Európy
Ukrajinský prevádzkovateľ prenosovej sústavy zemného plynu agentúre Reuters povedal, že ruský zemný plyn pokračuje v normálnom tranzite cez Ukrajinu do Európy, napriek správam o stretoch blízko mesta Sudža. "Požiadavky na objem prepravy boli potvrdené a fyzický tok plynu je zachovaný," uviedol.
Od 26. júla ceny zemného plynu v Európe stúpli o zhruba 20 percent. Spôsobilo to zvýšené napätie na Blízkom východe, ktoré vyvoláva obavy z možného prerušenia dodávok. Okrem toho sa očakáva na budúci týždeň v regióne horúce počasie, ktoré môže zvýšiť dopyt v energetickom sektore.
Napriek týmto faktorom sú európske zásobníky plynu podľa odborníkov dostatočne plné. V súčasnosti sú zaplnené z viac ako 86 percent a blížia sa cieľovej hodnote. K 1. novembru by mali byť plné na 90 percent.