Medziročný rast spotrebiteľských cien v USA sa v júli spomalil, už štvrtý mesiac po sebe a viac, ako očakávali ekonómovia. Dosiahol pritom najmenšie tempo od marca 2021.
To je pozitívna správa pre americkú centrálnu banku Fed, ktorá zvažuje zníženie svojich úrokových sadzieb. Informujú agentúry AFP a DPA, a tiež portál RTTNews.
Nečakané zvýšenie indexu
Štatistický úrad amerického ministerstva práce v stredu oznámil, že index spotrebiteľských cien (CPI) sa v júli zvýšil medziročne o 2,9 percenta po náraste o tri percentá v júni. Ekonómovia pritom očakávali, že tempo jeho rastu zostane v júli nezmenené na júnovej úrovni troch percent.
Rast cien potravín bol pritom v júli stabilný na úrovni 2,2 percenta, zatiaľ čo v prípade energií sa mierne zrýchlil (na 1,1 percenta z jedného percenta).
Medziročná jadrová inflácia, bez nestálych cien potravín a energií, v júli mierne klesla na 3,2 percenta z 3,3 percenta v júni. To bola jej najnižšia úroveň od apríla 2021 a zhoduje sa s prognózami analytikov.
V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny v USA v júli ožili a stúpli o 0,2 percenta po poklese o 0,1 percenta v júni. Aj tento výsledok je v súlade s očakávaniami ekonómov.
Dobrá správa pre Fed
Júlové spomalenie inflácie je dobrou správou pre Federálny rezervný systém (Fed), ktorí plní úlohu centrálnej banky, pretože naznačuje, že je správny čas začať znižovať úrokové sadzby z 23-ročného maxima.
Fed sa snaží dostať infláciu na úroveň dvoch percent bez toho, aby vážne poškodil ekonomiku a spôsobil nárast nezamestnanosti.
Najnovšie údaje naznačujú, že inflácia je skutočne na udržateľnej ceste smerom k dvom percentám, domnievajú sa ekonómovia.
Predseda Fedu Jerome Powell minulý mesiac naznačil, že k prvému zníženiu úrokových sadzieb by mohlo dôjsť už v septembri, ak budú z ekonomiky prichádzať priaznivé údaje.