Americké akcie prerušili rast z posledných seáns a mierne oslabili. Na trhu sa neobjavili žiadne nové informácie alebo udalosti, ktoré by mali výrazný vplyv na smer vývoja trhu a investori čakajú na štvrtkové začatie ekonomického sympózia v americkom Jackson Hole a piatkové vystúpenie šéfa centrálnej banky USA (Fed) Jeroma Powella.
Index Dow Jones klesol o 61,53 bodu, teda 0,15 percenta, na 40 834,97 bodu. Širší index Standard & Poor‘s 500 oslabil o 11,13 bodu, čiže 0,2 percenta, na 5597,12 bodu. Index technologického trhu Nasdaq sa znížil o 59,83 bodu, čiže 0,33 percenta, na 17 816,94 bodu.
"(Trh) naberá dych," povedal investor spoločnosti NovaPoint Joseph Sroka. Trhy rástli osem seáns za sebou. Pre S&P 500 to bolo najdlhšie rastové obdobie od novembra a pre Nasdaq od decembra.
Vo štvrtok sa v Jackson Hole stretnú zástupcovia centrálnych bánk z celého sveta nie každoročnom ekonomickom sympóziu. V piatok by mal s prejavom vystúpiť šéf Fedu Powell. Jeho prejav budú obchodníci pozorne sledovať a hľadať v ňom náznaky ohľadom načasovania a počtu znížení úrokových sadzieb v USA v tomto a budúcom roku.
Finančné trhy dávajú v súčasnosti pravdepodobnosť 71,5 percenta tomu, že Fed na záver septembrového zasadnutia zníži hlavnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu. Pravdepodobnosť, že zníži až o pol percentuálneho bodu, je teraz 28,5 percenta, napísala agentúra Reuters.
V stredu tiež americké ministerstvo práce zverejní revíziu údajov o zamestnanosti za 12 mesiacov do marca. Výrazná revízia údajov smerom nadol by mohla ovplyvniť politiku Fedu.
Straty indexu Nasdaq spôsobil hlavne pokles polovodičových spoločností. Z 11 hlavných sektorov indexu S&P 500 potom najväčšie straty utrpeli energetické firmy, naopak zdravotnícke firmy posilnili. Výrobcom liekov pomohla správa, že liek na chudnutie firmy Eli Lilly výrazne znižuje riziko vzniku cukrovky druhého typu. Akcie Boeingu však klesli, pretože americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) oznámil, že bude vyžadovať inšpekciu lietadiel Boeing 787 Dreamliner.
Americký dolár oslabil a ku košu mien sa prepadol až na najnižšiu hodnotu od začiatku januára. Investori čakajú na revíziu údajov o zamestnanosti v USA a na prejav šéfa Fedu. Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, klesol o 0,5 percenta na 101,41 bodu. Euro voči doláru posilnilo o 0,4 percenta na 1,1125 dolára. Dolár k jenu oslabil o 0,8 percenta na 145,34 jenu. Kurz eura voči jenu sa znížil o 0,4 percenta na 161,70 jenu.