Americké akcie dnes posilnili po zverejnení priaznivých údajov o vývoji ekonomiky Spojených štátov. Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, si pripísal 0,55 percenta a zakončil obchodovanie na novom rekordnom maxime 41 563,08 bodu.
Širší index S&P 500 vzrástol o 1,01 percenta na 5648,40 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa zvýšil o 1,13 percenta na 17 713,63 bodu.
Všetky tri indexy vykázali nárast aj za celý august. Podarilo sa im totiž zmazať prepad zo začiatku mesiaca, za ktorým stáli obavy z recesie americkej ekonomiky.
Dow Jonesov index sa v auguste zvýšil o zhruba 1,8 percenta. S&P 500 vzrástol o 2,3 percenta a Nasdaq si pripísal 0,6 percenta, napísala agentúra Reuters.
Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že rast spotrebiteľských výdavkov v Spojených štátoch v júli zrýchlil na 0,5 percenta z júnových 0,3 percenta.
Údaje zmiernili obavy z hospodárskej recesie, zároveň ale podporili očakávania, že americká centrálna banka (Fed) v septembri zníži úrokové sadzby len o štvrť percentuálneho bodu skôr ako o pol percentuálneho bodu.
Na devízovom trhu americký dolár kvôli poklesu vyhliadok na výraznejšie zníženie úrokov mierne posilňoval. Okolo 22:00 SELČ euro voči doláru strácalo zhruba 0,2 percenta a pohybovalo sa v blízkosti 1,1055 dolára. K oslabeniu jednotnej európskej meny prispeli údaje o poklese inflácie v eurozóne.
Európsky štatistický úrad Eurostat dnes uviedol, že inflácia v eurozóne v auguste spomalila na 2,2 percenta z júlových 2,6 percenta. To podporuje očakávania, že Európska centrálna banka (ECB) v septembri prikročí k ďalšiemu zníženiu úrokových sadzieb.
ECB začala znižovanie úrokov v júni, svoju základnú sadzbu zredukovala o štvrť percentuálneho bodu na 4,25 percenta. V júli ponechala úroky bez zmeny, nevylúčila však ich zníženie na septembrovom zasadnutí.