Verejný dlh Veľkej Británie prvýkrát v nedávnej histórii dosiahol úroveň zodpovedajúcu sto percent hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny. Informuje agentúra Reuters.
Čistý dlh verejného sektora, s výnimkou bánk v jeho vlastníctve, vzrástol v auguste na sto percent HDP prvýkrát od začiatku vedenia mesačných záznamov v roku 1993, oznámil v piatok britský štatistický úrad ONS. V júli dlh predstavoval 99,3 percenta.
Zo záznamov britskej centrálnej banky vyplýva, že dlh sa naposledy pravidelne pohyboval na takejto úrovni začiatkom 60. rokov, keď sa Spojené kráľovstvo ešte stále vyrovnávalo s finančnými dôsledkami druhej svetovej vojny.
Štátny dlh prudko vzrástol počas globálnej finančnej krízy a potom znova v dôsledku pandémie nového koronavírusu. V posledných rokoch k jeho zvýšeniu prispel aj slabý hospodársky rast.
V auguste si britská vláda požičala 13,734 miliardy libier (16,36 miliardy eur), čo je o 3,3 miliardy libier viac ako v auguste minulého roka.
Za prvých päť mesiacov rozpočtového roka 2024/25 nový dlh zatiaľ dosiahol 64,1 miliardy libier, čo je približne o šesť miliárd libier viac, ako predpokladal britský Úrad pre rozpočtovú zodpovednosť (OBR) vo svojej marcovej prognóze.