Západné firmy financujú ruský vojnový priemysel nákupom ruskej ropy od tureckých priekupníkov. Využívajú pritom medzeru v sankčnom režime uvalenom na Rusko, ktorá umožňuje získavať ruské energetické zdroje od tretích krajín.
Krajiny ako Turecko tak zvyšujú svoju závislosť na predpredajovej ruskej rope.
Podľa správy Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia a Centra pre štúdium demokracie nakúpili firmy z EÚ, USA či Británie v prvom polroku tohto roku ropné produkty v hodnote 1,8 miliardy eur od troch tureckých rafinérií, ktoré ich vyrobili z ruskej surovej ropy.
Vďaka Turecku regrutujú vojakov
Turecké Star Refinery, Tupras Izmit Refinery a Tupras Aliaga Izmir Refinery tak vygenerovali Kremľu daňové príjmy v odhadovanej výške 750 miliónov eur, uvádzajú výskumníci.
Daňové príjmy z vývozu tureckých ropných produktov vyrobených z ruskej ropy do krajín, ktoré uvalili na Rusko sankcie, podľa správy umožňujú Moskve regrutovať viac ako 6 200 vojakov každý mesiac.
EÚ rovnako ako ďalšie západné krajiny zakázali v reakcii na napadnutie Ukrajiny priamy dovoz ruskej ropy. Niektoré krajiny, okrem iného Česko, majú dočasnú výnimku, kým budú schopné nájsť iných dodávateľov a znížiť svoju závislosť na ruských energetických zdrojoch.
Brusel, Washington aj Londýn ale umožňujú, aby ich firmy nakúpili palivo ruského pôvodu, pokiaľ je spraco...
Zostáva vám 85% na dočítanie.