Rusko má záujem zvýšiť vývoz uhlia do Indie, kde je dopyt na vzostupe. Povedal to dnes podpredseda ruskej vlády Alexander Novak.
Najväčším odberateľom ruského uhlia zostáva Čína, Moskva však uviedla, že India môže už na začiatku budúceho desaťročia Čínu predbehnúť a dostať sa na prvé miesto. Informuje o tom agentúra Reuters.
India spolieha na elektrinu
Čína plánuje zníženie spotreby uhlia na výrobu elektriny, zatiaľ čo India na uhlie spolieha čoraz viac. Dopyt po elektrine totiž v Indii rýchlo stúpa a prekonáva jeden rekord za druhým.
Rast výroby elektriny v uhoľných elektrárňach začiatkom tohto roka prvýkrát najmenej od roku 2019 presiahol rast výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov.
Ťažba uhlia v Indii v poslednom finančnom roku do konca tohto marca vzrástla na rekordných 997,83 milióna ton, čo bol medziročný nárast o 12 percent. Viac ako 75 percent elektriny vyrobenej v Indii v roku 2023 pochádzalo z uhlia.
India vlani doviezla 176 miliónov ton termálneho uhlia, ktorému sa tiež hovorí energetické uhlie a ktoré sa využíva práve v elektrárňach.
Najväčší dodávateľ ropy
Rusko vlani do Indie vyviezlo 26,2 milióna ton uhlia, zatiaľ čo o rok skôr to podľa ruského ministerstva energetiky bolo 20 miliónov ton.
Rusko je už teraz najväčším dodávateľom ropy do Indie, a to vďaka tomu, že Moskva diverzifikovala obchodné väzby mimo Európy. Tá bývala kľúčovým obchodným partnerom Ruska, vzájomný obchod však vážne narušila ruská vojenská invázia na Ukrajinu z februára 2022, po ktorej západné štáty zaviedli voči Rusku sériu sankcií.
"Ruské uhoľné podniky majú značné zdroje a majú záujem rozšíriť svoju prítomnosť na rýchlo rastúcom indickom trhu," povedal na stretnutí s novinármi Novak.
Napriek úzkym politickým a obchodným väzbám je India opatrná voči sankciám zavedeným proti Rusku. V septembri uviedla, že nebude nakupovať skvapalnený zemný plyn (LNG) pochádzajúci z ruského projektu Arctic LNG 2, na ktorý sa vzťahujú západné sankcie.