Americký výrobca lietadiel Boeing sa s odborovou centrálou IAM 751, ktorá zastupuje približne 33-tisíc štrajkujúcich zamestnancov na západnom pobreží USA, dohodol na novom návrhu kolektívnej zmluvy na budúce roky.
Podľa návrhu by mzdy zamestnancov v nasledujúcich štyroch rokoch stúpli o 35 percent. Informovala o tom dnes agentúra AP. Zamestnanci by o novej dohode mali hlasovať v stredu. Predchádzajúcu ponuku v hlasovaní drvivou väčšinou odmietli a začali štrajk, ktorý ochromil výrobu.
Zhruba 33-tisíc zamestnancov Boeingu v USA štrajkuje od 13. septembra. Podľa jedného z odhadov štrajk stojí firmu viac ako jednu miliardu USD mesačne. Minulý týždeň spoločnosť oznámila, že zruší po celom svete zhruba 17-tisíc pracovných miest, čo je asi desať percent jej pracovnej sily. Varovala tiež, že pre štrajk očakáva v treťom štvrťroku vysokú stratu.
Boeing v septembri navrhol, že zamestnancom v nasledujúcich štyroch rokoch zvýši mzdy o 30 percent. Tento návrh označil za svoju "najlepšiu a konečnú" ponuku. Zamestnanci však požadovali nárast o 40 percent, v hlasovaní ponuku výraznou väčšinou odmietli.
Odbory tvrdili, že firma nebola po tomto hlasovaní ochotná rokovať o úpravách ponuky. Terajší protest je prvým odborovým štrajkom v spoločnosti Boeing od roku 2008.
Štrajk zastavil výrobu lietadiel Boeing 777, 767 a najpredávanejšieho lietadla 737 MAX. Lietadlo MAX je pre firmu dôležitým zdrojom výnosov v čase, keď sa potýka s nízkymi maržami v obrannej divízii.
Boeing v júli pristúpil na mimosúdne uznanie viny v prípade dvoch tragických nehôd lietadiel 737 MAX v rokoch 2018 a 2019. V rámci dohody zaplatí pokutu 243,6 milióna dolárov. Firma sa tiež zaviazala k investíciám do programov bezpečnosti a kontroly kvality. Pre finančné problémy po nehodách Boeing zastavil výplatu dividend, ktoré naposledy vyplatil v marci 2020.