Spotrebiteľské ceny v Nemecku zaznamenali tento mesiac zrýchlenie rastu, pričom tempo rastu prekonalo očakávania. Pod vyšší než predpokladaný rast cien sa podpísalo zrýchlenie rastu cien služieb aj potravín. Informovali o tom agentúry DPA a AFP a portál tradingeconomics, ktoré zverejnili predbežné údaje nemeckého štatistického úradu Destatis.
Medziročná miera inflácie dosiahla v Nemecku v októbri dve percentá. Na porovnanie, v septembri sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 1,6 percenta, čo bola najnižšia inflácia za 3,5 roka.
Októbrové výsledky tak zaostali za očakávaniami ekonómov. Tí síce počítali so zrýchlením rastu cien, očakávali však, že inflácia dosiahne 1,8 percenta.
Zrýchlil sa rast cien v službách, ako aj rast cien potravín. V prípade služieb vzrástli ceny v októbri medziročne o štyri percentá po tom, ako v septembri zaznamenali rast o 3,8 percenta. Čo sa týka cien potravín, tie vzrástli o 2,3 percenta, zatiaľ čo v predchádzajúcom mesiaci sa zvýšili o 1,6 percenta. Navyše, ceny energií síce pokračovali v poklese, jeho tempo sa však spomalilo. Zatiaľ čo v septembri klesli medziročne o 7,6 percenta, v októbri zaznamenali pokles o 5,5 percenta.
Zrýchlila sa aj jadrová inflácia, ktorá nezahrnuje nestabilné ceny potravín a energií. Tá dosiahla v októbri 2,9 percenta oproti 2,7-percentnej úrovni v predchádzajúcom mesiaci.
V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v Nemecku vrátili k rastu, ktorý dosiahol 0,4 percenta. V septembri stagnovali.
Nečakaný rast spotrebiteľských cien v najväčšej európskej ekonomike môže posilniť diskusie v Európskej centrálnej banke o tom, ako ďalej postupovať pri úrokových sadzbách. Na ostatnom zasadnutí v polovici októbra ECB znížila kľúčovú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu a trhy očakávajú, že k ďalšiemu zníženiu pristúpi aj na decembrovom zasadnutí, a to možno až o 50 bázických bodov.
Niektorí vplyvní zástupcovia ECB však už pred zverejnením inflácie v Nemecku, medzi nimi aj prezident Bundesbanky Joachim Nagel, upozornili, že ECB by sa nemala ponáhľať a skôr by mala byť obozretná. Najnovšie údaje z Nemecka, ale aj z niektorých ďalších európskych štátov, tak podľa ekonómov posilnia pozíciu členov ECB známych ako jastrabi, teda presadzujúcich opatrnejšie uvoľňovanie menovej politiky.