Nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair plánuje od nasledujúcej sezóny zrušiť približne 10 percent letov z a do Británie. Dôvodom je vládou plánované zvýšenie dane z leteckej prepravy o 13 percent. Informovali o tom agentúra DPA a portál The Financial Times.
Šéf spoločnosti Michael O´Leary plán zvyšovania daní ostro skritizoval. Podľa neho takýto krok zhorší šance britskej ekonomiky na rast a povedie k výraznému zdraženiu leteckej dopravy. Zároveň dodal, že Ryanair "prehodnotí" svoj letový plán, pričom plánovaná redukcia počtu letov môže znížiť počty cestujúcich na britských letiskách až o 5 miliónov.
Ministerka financií Rachel Reevesová tento týždeň predstavila návrh rozpočtu na budúci rok. Okrem zvyšovania daní, ktoré by sa malo najviac dotknúť bohatších Britov a firiem, však navrhla aj zvýšenie dane z leteckej prepravy, a to od fiškálneho roka 2026/2027.
Daň vychádza z dĺžky letu a toho, či ide o ekonomickú alebo prvú triedu. Po zvýšení dane by sa cena letenky do ekonomickej triedy pri letoch na krátke vzdialenosti mala zvýšiť približne o dve libry (2,38 eura). Vlastníkom súkromných lietadiel sa daň zvýši až o 50 percent.
Šéf Ryanairu povedal, že britská vláda sľúbila urobiť kroky na podporu rastu. Namiesto toho však jej prvý návrh rozpočtu predstavuje škody pre ekonomiku, leteckú dopravu a cestovný ruch.
"Takéto idiotské rozhodnutie ministerky financií Rachel Reevesovej ešte zvýšiť už aj tak vysokú daň z leteckej prepravy povedie skôr ku škrtom, nie k rastu," povedal O´Leary.
Zároveň dodal, že krátkozraké vyberanie daní výrazne zdraží leteckú dopravu pre bežných Britov cestujúcich na dovolenku do zahraničia a Británii ako destinácii zhorší konkurencieschopnosť oproti Írsku, Švédsku, Maďarsku a Taliansku, kde vlády takéto dane rušia práve preto, aby podporili cestovanie a s ním turizmus a tvorbu pracovných miest.