Z komodít na svetových trhoch v prvých desiatich mesiacoch tohto roku výrazne zdražuje zlato, striebro, kakao alebo káva, zvýšila sa ale aj cena plynu a uhlia. Naopak významne zlacnila pšenica, kukurica či sójové bôby, klesla aj cena ropy. Hlavný komoditný index agentúry Bloomberg od začiatku roka do konca októbra stúpol len o 0,25 percenta.
"Komodity predvádzajú v tomto roku výrazné pohyby. V septembri ich rast výrazne povzbudil ekonomický stimul v Číne, naopak v priebehu októbra prevažná väčšina globálne obchodovaných komodít rast korigovala. Jednou z významných výnimiek boli drahé kovy, ktorých rastu pomáhala neistota ohľadom amerických prezidentských volieb," povedal analytik XTB Jiří Tyleček. Nižšie ceny komodít podľa neho dovoľujú centrálnym bankárom pokračovať v znižovaní úrokových sadzieb.
Najvyšší rast z komoditného trhu tento rok predvádza kakao. Táto komodita vykazuje aj po korekcii stále rásť o 78 percent, a to kvôli nepriaznivému počasiu v západnej Afrike a tiež kvôli dlhodobému deficitu na globálnom trhu. S odstupom nasledujú drahé kovy, ktoré čelia zvýšenému dopytu centrálnych bánk a taktiež individuálnych investorov.
Cena zlata sa od začiatku roka do konca októbra zvýšila o 33 percent, uviedol analytik Golden Gate Pavel Ryba. Žltý kov tak bol na konci desiateho mesiaca najdrahší v histórii. Ešte výraznejšie spevňuje striebro, ktoré zvýšilo svoju hodnotu o 37 percent. Naopak ďalšie drahé kovy hojne využívané v priemysle, ako je paládium alebo platina, tento rok mierne strácajú. Zastavil sa ale ich výrazný pokles z predchádzajúcich rokov. Cena paládia tento rok vykazuje pokles o dve percentá a cena platiny o jedno percento.
Výrazný rast tento rok podľa Tylečka zaznamenáva káva. Cena kávy Arabica na burze v New Yorku si zatiaľ pripisuje 29 percent. Hlavným dôvodom vzostupu ceny je sucho, ktoré vládlo v Brazílii a vo Vietname v posledných mesiacoch. To malo vplyv aj na cenu cukru, ktorá však na rovnakej burze tento rok vykazuje rásť už len o desatinu. Za zmienku stojí aj 11-percentný rast ceny medi a desaťpercentný rast ceny hliníka v Londýne. Priemyselné kovy podporili kroky čínskej vlády na podporu ekonomiky najviac z celého komoditného trhu.
Ropa od začiatku roka zlacňuje. Severomorský Brent stráca asi štyri percentá, zatiaľ čo americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) odpisuje 2,5 percenta. Ropa zlacňuje kvôli rastu ponuky a poklesu očakávaného dopytu po surovine v budúcom roku. Trh čaká, ako sa na trhu s ropou prejavia americké prezidentské voľby a napätie na Blízkom východe. Cena ročného kontraktu na uhlie v Rotterdame je potom od začiatku roka vyššia o 22 percent a cena ročného kontraktu na zemný plyn o 15 percent. Cena elektriny na burze v Lipsku k dodaniu v budúcom roku mierne klesá, od začiatku roka odpisuje 4,5 percenta.
Spotrebitelia môžu profitovať z tohtoročného poklesu cien obilnín. Cena pšenice je oproti začiatku roka nižšia o deväť percent, cena kukurice potom o 12 percent. Cena sójových bôbov sa prepadla o 29 percent, hlavným dôvodom je očakávaná globálna nadúroda a vysoké zásoby z posledných rokov, uzavrel Tyleček.