Štrajkujúci zamestnanci americkej spoločnosti Boeing v pondelok schválili najnovší návrh podniku na zvýšenie miezd. Ukončí tak sedemtýždňový štrajk, ktorý zastavil výrobu väčšiny lietadiel a prehĺbil finančnú krízu vo firme. S odvolaním sa na odborový zväz IAM District 751 o tom informujú tlačové agentúry.
Členovia odborov sa vyslovili za návrh na zvýšenie miezd celkom o 38 percent v období štyroch rokov.
Víťazstvo odborov
"Je to víťazstvo," povedal po vyhlásení výsledkov hlasovania o ponuke hlavný vyjednávač odborov Jon Holden podľa agentúry Reuters. Za prijatie ponuky sa vyjadrilo 59 percent hlasujúcich členov odborov. Účasť na hlasovaní bola takmer 80 percent, celkom hlasovalo cez 26-tisíc členov, uviedla agentúra Reuters.
Štrajk Boeingu bol prvý za posledných 16 rokov. Jeho ukončenie je úľavou pre firmu, ktorá sa od januárovej závady jedného z lietadiel 737 MAX potáca od jedného neúspechu k druhému.
Ukončenie sporu tiež zmierni tlak na nového generálneho riaditeľa Kellyho Ortberga, pretože predchádzajúce dve ponuky na zvýšenie miezd odborári odmietli. Ortberg po hlasovaní ocenil, že odbory dohodu ratifikovali.
Predchádzajúce návrhy odmietli
Predchádzajúce dva návrhy štrajkujúci zamestnanci odmietli. Podľa prvého návrhu sa mali mzdy počas štyroch rokov zvýšiť o 25 percent a podľa druhého o 35 percent. Prvý návrh v septembri odmietlo takmer 95 percent zamestnancov, proti druhému návrhu sa postavilo zhruba 64 percent zamestnancov.
Odbory pôvodne požadovali zvýšenie miezd počas štyroch rokov o 40 percent. Najnovší návrh však už skôr označili za maximum, ktoré bolo možné pomocou štrajku dosiahnuť.
Boeing zároveň odmietol vyhovieť požiadavke štrajkujúcich zamestnancov na obnovenie firemného dôchodkového plánu, ktorý bol zmrazený pred takmer desiatimi rokmi, podotkla AP.
Firma však zamestnancom zvýši príspevky na ich dôchodkové plány. Boeing tiež sľúbil, že ďalšie lietadlá bude vyrábať v oblasti Seattlu.
Štrajk zastavil výrobu
Štrajk zhruba 33-tisíc zamestnancov firmy na západnom pobreží Spojených štátov začal 13. septembra a zastavil výrobu najpredávanejšieho lietadla 737 MAX i lietadiel 767 a 777. Podľa odhadu spoločnosti S & P Global Ratings stál štrajk Boeingu zhruba miliardu dolárov mesačne.
Zamestnanci sa podľa odborov začnú vracať na výrobu od stredy. Podľa dvoch informovaných zdrojov firme potrvá niekoľko týždňov, kým zvýši výrobu lietadiel.
Očakáva sa, že výroba stroja 737 MAX bude určitú dobu kolísať v jednociferných číslach mesačne, pred štrajkom bol plán výroby 38 lietadiel mesačne. Boeing podľa analytikov prichádza kvôli štrajku denne na ušlých príjmoch asi o sto miliónov dolárov (vyše 90 miliónov eur).
Spoločnosť Boeing nedávno oznámila, že jej čistá strata sa v treťom štvrťroku takmer zoštvornásobila na 6,17 miliardy dolárov z 1,64 miliardy spred roka. Firma tiež uviedla, že zruší po celom svete zhruba 17-tisíc pracovných miest, čo zodpovedá zhruba desiatim percentám jej celkovej pracovnej sily.