Americké akcie dnes posilnili, podporili ich priaznivé údaje o ekonomike Spojených štátov. Hlavná pozornosť investorov sa však sústredí na prezidentské voľby v USA.
Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, si pripísal 1,02 percenta a zakončil obchodovanie na 42 221,88 bodu. Širší index S&P 500 vzrástol o 1,23 percenta na 5782,76 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa zvýšil o 1,43 percenta na 18 439,17 bodu.
O post šéfa Bieleho domu súperí demokratická viceprezidentka Kamala Harrisová s republikánskym exprezidentom Donaldom Trumpom. Američania v dnešných voľbách rozhodujú aj o rozložení síl v Kongrese.
Inštitút riadenia dodávok oznámil, že index aktivity amerického sektora služieb v októbri vzrástol na 56 bodov zo septembrových 54,9 bodu. Dostal sa tak na najvyššiu úroveň od augusta 2022 a prekonal očakávania analytikov, ktorí jeho októbrovú hodnotu v ankete agentúry Reuters odhadovali v priemere na 53,8 bodu.
Ak sa index nachádza nad päťdesiatbodovou hranicou, signalizuje rast aktivity v odvetví. Služby sa na celkovej ekonomickej aktivite v USA podieľajú viac ako dvoma tretinami. Údaje posilňujú nádeje, že sa americkej ekonomike podarí dosiahnuť takzvané mäkké pristátie, teda že prekoná vysokú infláciu bez toho, aby vstúpila do recesie.
Na devízovom trhu dnes americký dolár oslaboval, euro si okolo 22:00 SEČ pripisovalo zhruba 0,4 percenta a nachádzalo sa v blízkosti 1,0925 dolára. Investori v posledných dňoch obmedzovali predchádzajúce stávky na Trumpovo víťazstvo, ktoré je vnímané ako pozitívne pre dolár.
Analytici predpokladajú, že Trumpove plány v oblasti dovozných ciel a imigrácie by pravdepodobne viedli k rastu inflácie, zatiaľ čo daňové škrty a deregulácia by mohli podporiť hospodársky rast. To by zvýšilo výnosy amerických dlhopisov s dlhšou splatnosťou a podporilo dolár, napísala agentúra Reuters.
Investori teraz čakajú aj na štvrtkové rozhodnutie americkej centrálnej banky o nastavení úrokových sadzieb. Všeobecne sa predpokladá, že Fed zníži svoju základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu do rozpätia 4,50 až 4,75 percenta. V septembri centrálna banka prikročila k prvému zníženiu úrokov za viac ako štyri roky, keď svoju základnú sadzbu zredukovala o pol percentuálneho bodu. O nastavení menovej politiky bude vo štvrtok rozhodovať aj britská centrálna banka, od ktorej sa tiež očakáva zníženie úrokových sadzieb o štvrť percentuálneho bodu.