Vývoz z Nemecka sa v septembri podľa sezónne a kalendárne prepočítaných údajov znížil oproti predchádzajúcemu mesiacu o 1,7 percenta na 128,2 miliardy eur, medziročný pokles je 0,2 percenta.
Vo svojej správe to dnes uviedol nemecký štatistický úrad. Priemyselná výroba sa potom medzimesačne znížila o 2,5 percenta, uviedli štatistici. V oboch prípadoch je to horší výsledok, než sa čakalo.
Export a výroba slúži ako pilier hospodárskeho modelu Nemecka. Ich vývoj za mesiac september tak podľa ekonómov naznačuje, že hospodárstvo zostáva v útlme.
Dovoz vykázal v septembri rast oproti predchádzajúcemu mesiacu o 2,1 percenta na 111,3 miliardy eur, medziročne sa zvýšil o 1,3 percenta. Prebytok obchodnej bilancie tak v septembri klesol na 17 miliárd z augustovej hodnoty 21,4 miliardy eur.
Ekonomiku ovplyvní Trumpova politika
Situáciu nemeckej ekonomiky do budúcna ovplyvní politika nastupujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý podľa neoficiálnych výsledkov zvíťazil tento týždeň v prezidentských voľbách.
Po štyroch rokoch tak ukončí vládu demokratov a vráti sa do Bieleho domu, kde bol ako prezident už v rokoch 2017 až 2021. Trump v predvolebnej kampani avizoval, že zavedie minimálne desaťpercentné clo na dovoz zo všetkých krajín.
Analytici podľa agentúry Reuters čakali pri vývoze pokles o 1,4 percenta, pri dovoze počítali s rastom o 0,5 percenta. Pokles čakali aj pri priemyselnej výrobe, ale iba o jedno percento.
Otázka krízy v priemysle
Štatistici údaje o vývoji zahraničného obchodu a priemyselnej výroby zverejnili deň po rozpade nemeckej vládnej koalície. Kancelár Olaf Scholz sa v stredu rozhodol odvolať ministra financií Christiana Lindnera z najmenšej koaličnej strany FDP, ktorá potom oznámila, že vládu opúšťa. Otvára sa tak cesta k predčasným parlamentným voľbám a zrejme aj k politickej nestabilite.
"Ďalší pokles priemyselnej výroby v septembri len podčiarkuje, že kríza v priemysle bude jednou z mnohých otázok, ktorými sa nová koaličná vláda bude musieť zaoberať," povedala hlavná ekonómka spoločnosti Capital Economics Franziska Palmasová.
V auguste sa export po spresnení dát zvýšil o 1,2 percenta, zatiaľ čo odhady ukazovali na rast o 1,3 percenta. Dovoz potom v auguste po revízii údajov klesol o 2,6 percenta, odhady ukazovali prepad o 3,4 percenta. Výroba sa v auguste medzimesačne zvýšila o 2,9 percenta.
Nemecko by bolo veľkým porazeným, ak by Trump rozpútal obchodnú vojnu s Európou, uviedla agentúra Reuters. Predchádzajúca priemyselná sila Nemecka by sa tak potenciálne mohla stať akútnym problémom pre širšiu ekonomiku.
Dôsledky oslabeného priemyslu
Nemecká ekonomika je najväčšia v Európe a je na nej závislých aj niekoľko českých firiem. V oslabení nemeckého priemyslu sa čiastočne odráža zastavenie dodávok lacného zemného plynu z Ruska po invázii ruských vojsk na Ukrajinu, ale aj slabý dopyt v Číne a problémy automobilového priemyslu v súvislosti s prechodom na elektromobily.
Nemecká vláda na začiatku októbra uviedla, že tento rok už nečaká hospodársky rast. Hrubý domáci produkt (HDP) sa podľa jej odhadu za celý rok zníži o 0,2 percenta, pokles pritom ekonomika zaznamenala už vlani.
Podľa aktualizovaného vládneho výhľadu by sa mala v budúcom roku vrátiť k rastu, ktorý kabinet odhaduje na 1,1 percenta. Medzinárodný menový fond počíta na budúci rok v Nemecku s rastom HDP o 0,8 percenta.