Po voľbách v Spojených štátoch potrebuje Poľsko novú dohodu o stavbe svojej prvej jadrovej elektrárne, napísal dnes poľský denník Rzeczpospolita.
Poľsko podľa denníka ani nevie, za čo vlastne každý deň od vlaňajšieho septembra platí približne 1,5 milióna dolárov podľa súčasnej dohody s Američanmi.
Vybudovať jadrovú elektráreň v obci Choczewo na severe Poľska považuje Varšava za kľúčové pre energetickú bezpečnosť krajiny.
Kritizujú stav projektu
Počas posledného roka sa však dostalo na verejnosť niekoľko kritických informácií ohľadom stavu projektu, a to vrátane ťažkých rokovaní medzi Poľskými jadrovými elektrárňami (PEJ) a konzorciom firiem Westinghouse a Bechtel, ktoré majú projekt na starosti.
Najviac pochýb sa týka práve americkej strany, pretože už sa vie, že projekt nebude včas. Pochýb je viac a týkajú sa aj spôsobu vyúčtovania kontraktu v hodnote presahujúcej 1,5 miliardy zlotých, napísala Rzeczpospolita.
Poľská vláda má podľa denníka tiež pochybnosti, či je výber miesta vhodný pre takú masívnu konštrukciu, akou je jadrová elektráreň. PEJ pochybnosti o stabilite podložia odmietajú, ale geologický prieskum pokračuje. Výsledky sa majú premietnuť do projektu, a to predovšetkým v časti počítajúcej s tromi jadrovými reaktormi.
Stav realizácie dohody
Najviac pochýb budí stav realizácie dohody o vypracovaní projektu jadrovej elektrárne (ESC, Engineering Service Contract), podpísanej vlani v septembri.
Počítalo sa, že bude splnená počas 18 mesiacov. Ale tento rok v septembri šéf Westinghouse Patrick Fragman novinárom povedal, že bude nevyhnutné predĺžiť dobu realizácie tejto dohody. PEJ napriek tomu uisťujú, že všetko ide podľa očakávania a približne 60 percent dohody bolo splnených.
Denník sa však dopočul, že vedenie PEJ a vládny splnomocnenec Maciej Bando neboli spokojní s kvalitou a chceli stanoviť nové podmienky spolupráce s Američanmi, ktoré by umožnili stať sa "rovnoprávnym partnerom".
Súčasná dohoda vraj nezabezpečuje správne a transparentne poľské záujmy, ale viac chráni Američanov. "Počas vyjednávania sme podľahli nátlaku partnera a nekriticky sme súhlasili s rôznymi riešeniami a mechanizmami, ktoré nie sú vždy pre nás výhodné," povedal nemenovaný zdroj.
Na otázku ohľadom platieb Američanom PEJ odpovedali, že ide o obchodné tajomstvo.
Dohodu nesplnia včas
Hoci PEJ a Westinghouse uisťujú, že všetko beží podľa plánu, podľa denníka je isté, že dohoda ESC nebude splnená včas.
Ešte pred uzavretím kľúčovej zmluvy o vybudovaní elektrárne (EPC: Engineering, Procurement and Construction) tak bude potrebné uzavrieť "premosťovaciu" dohodu, ktorá by mala byť pripravená do konca tohto roka, a kľúčová dohoda EPC do konca budúceho roka, píše Rzeczpospolita. Stavba prvého bloku by sa mala začať v roku 2028 a skončiť v roku 2035.
Tvárou tvár náročným rokovaniam s Američanmi prichádza možno kľúčový prvok pre realizáciu celého projektu, a síce víťazstvo Donalda Trumpa v prezidentských voľbách, upozornil denník.
Trump je síce pokladaný za priaznivcov jadrových elektrární, ale na jednom z predvolebnom zhromaždení minulý mesiac zapochyboval: „Budujeme obrovské elektrárne, ktoré stoja 20 miliárd dolárov, ale nikdy nevzniknú. Obrovské elektrárne sa vymkli kontrole kvôli prekračovaniu nákladov. Teraz budeme stavať malé reaktory."
Spomínané problémy sa týkali jadrovej elektrárne Vogtle v štáte Georgia, ktorá vznikla s oneskorením siedmich rokov a s prekročením rozpočtu o 17 miliárd dolárov.
Práve tento projekt je pokladaný za vzor pre Choczewo, poznamenal denník a dodal, že nie je jasné, či Trump investíciu v Poľsku bude podporovať.