Európska únia by sa mala snažiť o konštruktívnu spoluprácu v oblasti obchodu s nastupujúcou administratívou novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa.
Ale musí byť tiež pripravená zasiahnuť koordinovaným spôsobom, ak Spojené štáty zavedú nové clá na dovoz z 27-členného európskeho bloku. Zhodli sa na tom vo štvrtok európski ministri obchodu. Správa pochádza z Reuters.
Clá pre Úniu
Trump v predvolebnej kampani povedal, že Únia "zaplatí vysokú cenu" v podobe ciel za to, že nenakupuje dostatok amerického exportu a dosahuje tak prebytky v obchode s USA. Uviedol pritom, že plánuje clá vo výške desať až 20 percent na všetok dovoz do USA, ale s vyššími sadzbami pre Čínu, až 60 percent.
Vo svojom prvom funkčnom období zaviedol Trump clá na oceľ a hliník z Únie, ktoré následná administratíva prezidenta Joea Bidena pozastavila, no neukončila.
Eurokomisár pre obchod Valdis Dombrovskis na tlačovej konferencii po stretnutí ministrov povedal, že je príliš skoro predpovedať, či sa Trump bude snažiť túto situáciu riešiť. Vyhlásil tiež, že medzi ministrami Únie panuje široká zhoda pokiaľ ide o to, neotvárať staré obchodné spory a vyhýbať sa novým.
Nové opatrenia
"Ak však uvidíme nejaké nové opatrenia proti európskej ekonomike alebo európskym spoločnostiam, mali by sme byť pripravení reagovať koordinovane, presne a primerane," vyhlásil Dombrovskis, ktorého na poste európskeho komisára pre obchod nahradí na budúci mesiac Maroš Šefčovič.
Nemenovaný diplomat Únie pre Reuters potvrdil tento postoj Únie - presadzovať pozitívnu agendu a zároveň mať pripravené konkrétne protiopatrenia.
Trump uvalil clá až do výšky 6,4 miliardy eur na oceľ a hliník z Únie v roku 2018. Únie reagovala dodatočnými clami vo výške 2,8 miliardy eur na americký tovar, ako sú bourbon a motocykle Harley-Davidson. Opatrenia USA sú v súčasnosti pozastavené do konca roka 2025.
Obe strany sa tiež dohodli na prímerí do polovice roku 2026 v oblasti ciel spojených s ich dve desaťročia trvajúcim konfliktom o dotácie pre výrobcov lietadiel.