Automobilka Volkswagen ďalej trvá na prepúšťaní a uzatváraní tovární v Nemecku, napriek eskalujúcim protestom odborov. Nedeľníku Welt am Sonntag to povedal šéf kmeňovej značky Thomas Schäfer. Je to podľa neho nutné, ak chce firma znížiť náklady o štyri miliardy eur.
"Akékoľvek riešenie musí v konečnom dôsledku znížiť nadbytočnú kapacitu aj náklady. Nemôžeme na to len nalepiť náplasť a ťahať to ďalej. To by sa nám neskôr poriadne vypomstilo," povedal Schäfer týždenníku.
Nebude to stačiť
Väčšinu plánovaného znižovania počtu pracovných miest v nemeckej automobilke, ktoré spoločnosť nevyčíslila, možno podľa Schäfera síce čiastočne vykonať bežným úbytkom zamestnancov a predčasným odchodom do dôchodku, to však nebude stačiť.
"Trvalo by to jednoducho príliš dlho. Nemá zmysel odkladať reštrukturalizáciu až do roku 2035. Dovtedy by nás konkurencia nechala za sebou," povedal šéf značky Volkswagen. Zdôraznil, že reštrukturalizácia Volkswagenu by mala byť hotová skôr do troch ako do štyroch rokov.
Schäferove slová ďalej prehlbujú konflikt s odbormi, ktoré sa od decembra vyhrážajú štrajkami v automobilke, poznamenala agentúra Reuters.
Odborári vedenia žiadajú, aby pre rokovania o platoch a kapacitách predložila automobilka riešenia, ktoré vylučujú uzavretie tovární aj výrazné prepúšťanie.
Náklady sú vysoké
Podľa Schäfera v súčasnej dobe nie je nádej, že by sa dopyt v Európe výrazne zotavil. Poznamenal tiež, že náklady na pracovnú silu v nemeckých závodoch Volkswagenu sú zhruba dvakrát vyššie ako v obdobných továrňach a vo vlastných závodoch Volkswagenu v južnej a východnej Európe.
Šéf značky Volkswagen uviedol, že pokračujúce úsporné snahy viedli k pozitívnemu vplyvu na zisk vo výške približne 7,5 miliardy eur, a dodal, že je potrebné ušetriť ďalšie štyri miliardy eur.
Spoločnosť v súčasnej dobe nevidí žiadnu možnosť, ako sa vyhnúť uzatváraniu závodov v Nemecku. A prípadné uzatváranie sa podľa Schäfera netýka iba tovární na výrobu áut, ale aj závodov na výrobu komponentov.
Napätá situácia je tiež u dodávateľskej spoločnosti Bosch. Okrem toho, že firma ruší tisíce pracovných miest, skracuje aj pracovný týždeň a mzdy pre niektorých svojich zamestnancov v Nemecku, aby znížila náklady. Celkom sa to týka asi desaťtisíc ľudí.
Nesúhlas s týmito opatreniami vyjadruje podniková rada. Jej vedúci Frank Sell podľa agentúry DPA uviedol, že zásahom do odmeňovania zamestnancov bolo dosiahnuté nové dno v spolupráci s vedením, čím je ohrozený sociálny zmier v podniku. "Teraz budeme organizovať náš odpor proti týmto plánom na všetkých úrovniach," povedal Sell.