Pokles kurzu rubľa z posledných dní nie je dôvodom na paniku. Občasné prudké výkyvy ruskej meny súvisia s rozpočtovými platbami a sezónnymi zmenami, povedal podľa agentúry Reuters prezident Vladimir Putin.
Rubeľ v stredu oslabil o viac ako sedem percent, prelomil hranicu 110 rubľov za dolár a dostal sa až na 114 rubľov. Dnes jeho kurz spevnil.
Intervencia centrálnej banky
Zotavenie kurzu rubľa prišlo po tom, čo ruská centrálna banka intervenovala na devízovom trhu, aby menu podporila. Banka oznámila, že do konca roka prestane nakupovať devízy, aby stabilizovala trhy.
"Pokiaľ ide o výkyvy kurzu rubľa, súvisí to nielen s inflačnými procesmi, ale aj s platbami do rozpočtu a s cenami ropy," povedal Putin po skončení bezpečnostného summitu v Kazachstane.
"Ide tu viacero sezónnych faktorov. Takže celkovo je podľa mňa situácia pod kontrolou a nie je absolútne žiadny dôvod na paniku.
Putin a ďalší ruskí predstavitelia sa od pádu rubľa snažia šíriť pokoj na ruských finančných trhoch. Minister hospodárstva Maxim Rešetnikov obvinil z poklesu rubľa globálnu silu dolára.
Analytici a ekonómovia čiastočne pripisujú pokles kurzu rubľa rastúcemu geopolitickému napätiu od chvíle, keď západné krajiny umožnili minulý týždeň Ukrajine vypáliť rakety dlhého doletu hlbšie do ruského územia a Rusko odpovedalo vypálením novej rakety na Ukrajinu. Vplyv podľa nich mali aj nové americké sankcie uvalené minulý týždeň na ruský finančný ústav Gazprombank.
Panické nákupy
Finančný riaditeľ banky VTB Dmitrij Pjanov uviedol, že sankcie voči Gazprombank vyvolali panické nákupy na menovom trhu a spôsobili pokles rubľa. Gazprombank je dôležitým hráčom vo vývoze ruského zemného plynu.
Obchodovanie s dolármi a eurami v Rusku sa presunulo na mimoburzový trh, keď západné štáty zaťažili ruskú burzu MOEX sankciami. Banky obchodujúce s týmito menami hlásia kotácie centrálnej banke, ktorá ich používa na stanovenie oficiálneho kurzu. Ten bol pre dnešok stanovený na 108,01 rubľa za dolár.
Rusko sa potýka s vysokou infláciou a centrálna banka už zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu na 21 percent. To vyvolalo kritiku od firiem, ktoré sa musia vysporiadať s obrovskými nákladmi na pôžičky.
"Existujú nástroje, ktoré umožňujú bojovať s infláciou," povedal Putin. "Ale konečné rozhodnutie by mali urobiť odborníci z centrálnej banky," dodal.
Ruský minister financií Anton Siluanov už skôr povedal, že slabý rubeľ je výhodný pre exportérov. Ceny ruského vývozu energií sa totiž väčšinou stanovujú v dolároch. Slabý rubeľ tiež pomáha ruskej vláde zvyšovať príjmy štátneho rozpočtu z daní z vývozu energetických surovín a z vývozných ciel.
Ruské banky, na ktoré boli uvalené sankcie, vrátane najväčšej banky Sberbank, nemôžu obchodovať s dolármi a eurami, pretože na to potrebujú zodpovedajúce účty u západných bánk.
Najviac obchodovanou zahraničnou menou v Rusku je tak teraz čínsky jüan. Banky pod sankciami nakupujú doláre a eurá v zahraničí a dovážajú hotovosť lietadlom z krajín, ktoré nezaviedli obmedzenia na obchod s Ruskom.