Ceny ropy v závere piatkového obchodovania klesli, pričom cena Brentu uzatvorila pod 73 USD za barel (159 litrov). Navyše, za celý týždeň zaznamenala pokles o viac než 3 percentá a v prípade ceny americkej WTI dosiahol pokles takmer 5 percent.
Vývoj na trhoch ovplyvnilo zmiernenie obáv o dodávky ropy po tom, ako sa Izrael a libanonské hnutie Hizballáh dohodli na prímerí. Čiastočne sa pod pokles cien ropy podpísali aj najnovšie odhady poukazujúce na vyššiu ponuku komodity v budúcom roku.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v januári klesla v piatok k záveru obchodovania o 34 centov (0,46 percenta) a obchodovanie uzatvorila na úrovni 72,94 USD (69,06 eura) za barel.
Cena americkej ľahkej ropy WTI zaznamenala pokles v porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou zo stredy o 72 centov (1,05 percenta) a obchodovanie ukončila na úrovni 68 USD/barel. Vo štvrtok boli v USA oslavy Dňa vďakyvzdania.
Za celý týždeň bol však rozsah poklesu cien omnoho výraznejší. V prípade Brentu klesla cena o 3,1 percenta a v prípade WTI až o 4,8 percenta.
Ceny ropy výrazne ovplyvnila dohoda Izraela a libanonského hnutia Hizballáh o prímerí. To začalo platiť v stredu ráno, čím sa po viac ako roku vojny zastavili intenzívne boje medzi Hizballáhom a Izraelom.
Aj keď sa obe strany už na druhý deň vzájomne obvinili z porušovania dohody, tlak na ceny ropy to nevyvolalo. Faktom je aj to, že ani boje medzi Izraelom a Hizballáhom, či útoky Izraela na Pásmo Gazy dodávky ropy z Blízkeho východu nenarušili.
Navyše sa očakáva, že ponuka bude na budúci rok ešte vyššia. Podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) bude globálny dopyt po rope v roku 2025 zaostávať za ponukou o viac ako jeden milión barelov.
To by malo platiť aj v prípade, že obmedzenie ťažby najväčších producentov zo zoskupenia OPEC+ zostane v platnosti. Samotné zoskupenie OPEC+ malo o ďalšej ťažobnej politike rozhodovať práve v nedeľu, počas týždňa sa však jeho zástupcovia rozhodli, že zasadnutie sa uskutoční 5. decembra.