Vývoz plynu mierne stúpol zo 40,6 milióna kubických metrov v nedeľu. FOTO: Reuters
StoryEditor

Vývoz ruského plynu do EÚ je o tri percentá nižší ako v posledných mesiacoch

02.12.2024, 10:51
Autor:
ČTKČTK

Vnútrozemské štáty v strednej Európe dostali výnimku na dodávky plynu, aby získali viac času nájsť si alternatívnych dodávateľov. Na konci roka skončí platnosť zmluvy o tranzite ruského plynu do EÚ cez Ukrajinu a nepočíta sa s jej predĺžením.

Vývoz ruského plynu cez Ukrajinu do krajín Európskej únie dnes dosiahne 40,8 milióna metrov kubických, čo je oproti úrovniam z posledných mesiacov pokles o viac ako tri percentá. Vyplýva to z údajov ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom, o ktorých informovala agentúra Reuters. Vývoz však mierne stúpol zo 40,6 milióna kubických metrov v nedeľu.

Najbližší kontrakt na plyn s dodaním v januári sa vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku dnes pred 9:00 SEČ krátko predával za viac ako 49 eur za megawatthodinu. Neskôr cena klesla na 48,80 eur za megawatthodinu, čo predstavuje nárast o viac ako dve percentá. Ceny v TTF sú pre odberateľov v Európe určujúce.

Takzvané nominácie pre dodávky plynu na Slovensko a ďalej cez jeho územie však boli stabilné. Nominácia je odborný termín pre požiadavky na dodanie suroviny.

image

Vývoz ruského plynu cez Ukrajinu do Európy zostáva stabilný

Rusko v polovici novembra zastavilo dodávky plynu rakúskej spoločnosti OMV. Rakúsko však plyn aj tak dostáva, pretože ostatní obchodníci s plynom požiadali ruský podnik o vyššie dodávky, ktoré následne posielajú do Rakúska.

Rakúsky podnik OMV pozastavil ruskej štátnej spoločnosti Gazprom platby za plyn, aby vymohol sumu 230 miliónov eur, ktorú mu priznala arbitráž v spore s ruským podnikom.

Rakúska spoločnosť sa domáhala náhrady za nepravidelné dodávky plynu a za úplné zastavenie dodávok do Nemecka v auguste 2022. OMV navyše vedie s ruským štátnym podnikom niekoľko ďalších sporov.

image

Vývoz ruského plynu do Európy cez Ukrajinu bol v stredu stabilný, ukázali údaje Gazpromu

Rusko, ktoré bolo pred začatím invázie na Ukrajinu najväčším dodávateľom plynu do Európy, stratilo väčšinu európskych odberateľov v súvislosti so sankciami a snahou EÚ znížiť závislosť na ruských energiách.

Od konca februára 2022, keď Moskva začala vojenskú inváziu na Ukrajinu, západné štáty postupne uvalili na Rusko množstvo sankcií, ktoré sa týkajú aj energetiky.

Vnútrozemské štáty v strednej Európe dostali výnimku na dodávky plynu, aby získali viac času nájsť si alternatívnych dodávateľov. Na konci tohto roka však skončí platnosť zmluvy o tranzite ruského plynu do EÚ cez Ukrajinu a nepočíta sa s jej predĺžením.

01 - Modified: 2024-12-16 08:49:39 - Feat.: - Title: Luxus napriek sankciám. Tovar zo Západu prúdi do Moskvy z juhu, horšie sa žije iba bežným Rusom 02 - Modified: 2024-12-16 08:39:43 - Feat.: - Title: V Kerčskom prielive evakuovali aj posádku druhého havarovaného tankera 03 - Modified: 2024-12-15 13:26:14 - Feat.: - Title: Vojaci KĽDR v Kurskej oblasti údajne omylom postrieľali čečenských bojovníkov 04 - Modified: 2024-12-15 12:48:09 - Feat.: - Title: V Kerčskom prielive sa potápajú dva ruské ropné tankery 05 - Modified: 2024-12-14 21:29:55 - Feat.: - Title: Môžeme pripojiť aj ďalšie regióny, vyhlásil Medvedev a na zjazde mu tlieskali
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
16. december 2024 10:02