Americké akcie uzavreli dnešné obchodovanie bez výraznejších zmien, investori čakajú na kľúčovú správu o novembrovom vývoji trhu práce v Spojených štátoch. Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, stratil 0,17 percenta a uzavrel na 44 705,53 bodu. Širší index S&P 500 naopak vzrástol o 0,05 percenta na 6049,88 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa zvýšil o 0,40 percenta na 19.480,91 bodu.
Americké ministerstvo práce v piatok zverejní správu o novembrovom vývoji miery nezamestnanosti a tvorby pracovných miest v USA, ktorá bude kľúčová pre ďalší vývoj menovej politiky americkej centrálnej banky (Fed). Tá minulý mesiac znížila svoju základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu do rozpätia 4,50 až 4,75 percenta. O nastavení úrokov bude banka znovu rozhodovať na dvojdňovom zasadnutí, ktoré sa bude konať 17. a 18. decembra.
"Akciový trh čaká na dôležité údaje," uviedol podľa agentúry Reuters analytik Paul Nolte z investičnej spoločnosti Murphy & Sylvest. "Ľudia preto tak trochu sedia so založenými rukami," dodal.
Na devízovom trhu sa euro po pondelkovom poklese držalo bez výraznejších zmien, medzi investormi pretrvávajú obavy ohľadom politického vývoja vo Francúzsku. Okolo 22:00 SEČ si jednotná európska mena pripisovala zhruba desatinu percenta a pohybovala sa mierne nad hranicou 1,05 dolára.
Francúzski poslanci budú v stredu večer hlasovať o vyslovení nedôvery vláde. Opozícia toto hlasovanie iniciovala kvôli plánu kabinetu obísť poslancov pri prijímaní rozpočtu na budúci rok. Pozorovatelia očakávajú, že vláda padne.
"Teraz tu máme veľa vecí, ktoré idú proti euru. Zoznam negatívnych faktorov každým dňom rastie," uviedla analytička Fiona Cincotta zo spoločnosti City Index. "Máme tú politickú nestabilitu vo Francúzsku a aj v Nemecku to vrie. Panuje tiež určitá neistota v súvislosti so slabým hospodárskym výhľadom," dodala.
Nemecko vo februári čakajú predčasné parlamentné voľby po tom, čo sa na začiatku novembra rozpadla trojčlenná koaličná vláda kancelára Olafa Scholza.