Čína pozorne sleduje dôsledky západných sankcií uvalených proti Rusku po invázii na Ukrajinu, aby sa pripravila na možnú inváziu na Taiwan. Informoval o tom denník The Wall Street Journal s odvolaním sa na osoby oboznámené s touto záležitosťou.
Podľa zdrojov, ktoré si neželali byť menované, Čína vytvorila hneď v prvých mesiacoch po ruskej invázii na Ukrajinu 24. februára 2022 špeciálnu medzivládnu skupinu.
Cieľom tejto skupiny bolo poskytovať pravidelné správy o tom, ako znížiť vplyv sankcií, ak by USA a ich spojenci v prípade ozbrojeného konfliktu o Taiwan uvalili na Čínu podobné opatrenia.
Podľa týchto zdrojov aj čínski oficiálni činitelia pravidelne cestujú do Moskvy, aby sa stretli s predstaviteľmi ruskej centrálnej banky, ministerstva financií a ďalších inštitúcií zapojených do boja proti sankciám.
Peking sa zaujíma
Jedna nemenovaná osoba oboznámená s čínskymi kontaktmi v oblasti sankcií uviedla, že sa Peking "veľmi zaujíma prakticky o všetko: od spôsobov obchádzania sankcií až po ich najrôznejšie pozitívne dopady, ako sú stimuly pre rozvoj domácej výroby".
Alexander Gabujev, riaditeľ mimovládnej organizácie Carnegie Russia Eurasia Center sídliaci v Nemecku, povedal serveru Business Insider, že Rusko slúži Číne ako "ihrisko", na ktorom sleduje, ako sankcie fungujú a ako by s nimi mala zaobchádzať. "Vedia, že v prípade eventuálnej situácie na Taiwane proti nim budú použité podobné nástroje," dodal.
USA a ich spojenci od začiatku vojny uvalili na Rusko niekoľko sérií sankcií. Rusku sa podarilo zmierniť niektoré dôsledky tým, že sa obrátilo na sprostredkovateľa, zamieňalo a obchodovalo s krajinami, ktoré sankcie neuplatňujú, vrátane Číny, Indie a Turecka.
Napriek tomu má konflikt a západné sankcie uvalené na ruskú ekonomiku veľký vplyv. Ruská centrálna banka v októbri v rámci boja proti inflácii zvýšila svoju hlavnú úrokovú sadzbu na rekordných 21 percent a minulý mesiac rubeľ klesol na dvojročné minimum voči doláru.
Ruské spoločnosti a obranné firmy nedávno uviedli, že kvôli vysokým úrokovým sadzbám a sankciám obmedzili aktivity a snažia sa dosahovať zisk.
Čínsky postup neprekvapuje
Alexander Libman, profesor ruskej a východoeurópskej politiky na Slobodnej univerzite v Berlíne, povedal Business Insider, že ho neprekvapuje, že sa Peking snaží poučiť z ruských skúseností.
"Čína sa vždy snažila pochopiť, ako sa môže vyhnúť chybám Ruska, prinajmenšom od rozpadu ZSSR, ktorý bol v Pekingu veľmi starostlivo študovaný," povedal.
Libman dodal, že Čína sa už pravdepodobne naučila, že jej ekonomika sa môže prispôsobiť západným sankciám prostredníctvom obchodovania s inými krajinami, prispôsobením výrobných zariadení na rýchle a nepredvídateľné zmeny v zásobovaní a životom bez prístupu k západným technológiám.
"Skúsenosti z posledných troch rokov v podstate podstatne znížili strach veľkých autoritárskych štátov z dodržiavania západných sankcií, a to je veľmi znepokojujúce," uviedol Libman a dodal, že čínsko-ruská hospodárska spolupráca by znížila účinnosť prípadných budúcich západných sankcií proti Číne.
Invázia do niekoľkých rokov
Ľudia blízki čínskemu rozhodovaciemu procesu povedali denníku The Wall Street Journal, že existencia výskumnej skupiny nenaznačuje, že sa krajina pripravuje na inváziu na Taiwan, ale skôr na "extrémny scenár" ozbrojeného konfliktu a jeho ekonomických dôsledkov.
Niektorí vojenskí analytici a predstavitelia obrany však predpovedajú, že k čínskej invázii na Taiwan by mohlo dôjsť v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov.