Ropovod Družba v Česku. FOTO: Profimedia
StoryEditor

Do Česka prestala tiecť ropa z ruského ropovodu Družba

04.12.2024, 11:07
04.12.2024, 16:44
Autor:
ČTKČTK

Štát do budúcnosti počíta s navýšením dodávok z talianského ropovodu TAL. Štátny prevádzkovateľ ropovodov spoločnosti Mero vlani spustilo práce na rozšírení TAL.

Do Česka prestala tiecť ropa z ruského ropovodu Družba. Informoval o tom hovorca rafinérskej spoločnosti Orlen Unipetrol Pavel Kaidl.

Podľa štátneho prevádzkovateľa ropovodov spoločnosti Mero nie je zásobovanie Česka ropou nijako ohrozené, pokračujú dodávky západnou cestou a pre prípad nutnosti sú pripravené zásoby zo štátnych rezerv. Situáciu okolo Družby Mero preveruje, uviedla hovorkyňa Barbora Putzová.

Vláda popoludní prerokuje pôžičku ropy pre Orlen Unipetrol zo štátnych zásob.

Nedostatok ropy nehrozí

"Ropovodom Družba k nám v tejto chvíli netečie ropa," uviedol na sociálnej sieti X minister priemyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Podľa neho nehrozí prípadný nedostatok ropy pre potreby domácností a firiem, pretože stabilne pokračujú dodávky cez taliansky ropovod TAL.

"Na situáciu ale preventívne zareagujeme, preto dnes vláde navrhnem schváliť zápožičku ropy zo štátnych hmotných rezerv pre spoločnosť Unipetrol, ktorá bude využitá v prípade, že nebudú dodávky obnovené," podotkol Vlček.

"Očakávam, že to (pôžička) prejde. Bude to už druhýkrát tento rok, nie je to prvý prípad," povedal novinárom minister financií Zbyněk Stanjura (ODS) pri príchode na rokovanie kabinetu.

Zdôraznil, že Česko má pre podobné prípady zásoby strategických surovín na 90 dní. "V tejto chvíli to závažný problém nie je," vyhlásil.

Podľa ministra priemyslu zatiaľ nie je jasné, z akého dôvodu ropa z Ruska netečie. "Sme v kontakte so všetkými relevantnými aktérmi," zdôraznil Vlček. Hovorca ministerstva priemyslu a obchodu Marek Vošahlík potom pripomenul, že Česko už podobnú situáciu zažilo v roku 2019, kedy bola ropa cez ropovod Družba kontaminovaná. Ropa netiekla z Družby dva mesiace.

Pôžička ropy

Zastavenie dodávok cez ropovod Družba potvrdila aj spoločnosť Orlen Unipetrol. Z preventívnych dôvodov už požiadala Správu štátnych hmotných rezerv (SSHR) o predrokovanie pôžičky ropy z hmotných rezerv štátu na zabezpečenie kontinuity výroby a dodávok pohonných hmôt v Českej republike. "V súčasnej chvíli výroba pohonných hmôt prebieha bez prerušenia a ich dostupnosť na slovenskom trhu nie je ohrozená," povedal Kaidl.

Prevádzkovateľ ropovodu štátny podnik Mero situáciu okolo Družby preveruje. "Na obdobné situácie je Česko pripravené v rámci zásob Správy štátnych hmotných rezerv. Pre prípady krátkodobého výpadku zásobovania sú k dispozícii strategické zásoby ropy a ropných produktov, ktoré pokryjú fungovanie štátu po dobu 90 dní. Zásobovanie západnou cestou, teda z ropovodov TAL a IKL, beží bez problému," uviedla Putzová.

Zastavenie dodávok podľa Mera pritom nesúvisí s koncom výnimky zo zákazu dovozu ropných produktov z ruskej ropy, ktorá vyprší 5. decembra. Zákaz sa totiž podľa firmy vzťahuje na výrobky z ropy, ako sú napríklad nafta a ďalšie produkty, nie však priamo na dovoz ropy.

EÚ síce vydala po vypuknutí ruskej invázie na Ukrajinu zákaz aj na dovoz ropy z Ruska, Česko má však doteraz na nej aj výnimku, ktorá je však podľa úradov zatiaľ časovo neohraničená.

České zdroje ropy

Doteraz ropa tiekla do Česka z dvoch hlavných zdrojov. Jedným z nich je ropovod Družba, ktorým prúdi ropa z Ruska. Jeho podiel na dodávkach vlani predstavoval 58 percent.

Ďalšia časť ropy priteká z nemeckého ropovodu IKL, ktorý nadväzuje na taliansky ropovod TAL.

Štát do budúcnosti počíta s navýšením dodávok z ropovodu TAL. Mero vlani spustilo práce na rozšírení TAL. Projekt za približne 1,6 miliardy českých korún má od budúceho roka zaistiť zvýšenie kapacity pre Česko o štyri milióny ton ropy ročne, do krajiny tak bude možné ropovodom dodať až osem miliónov ton za rok.

Česko by sa teda mohlo podľa súčasných štátnych plánov úplne odstrihnúť od ruskej ropy.

Ropovod TAL začína v Terste, kam sa ropa dováža z viacerých krajín a kontinentov. Najväčší podiel tvoria dodávky z oblastí okolo Kaspického a Čierneho mora, USA a Afriky.

Podľa analytika Purple Trading Petra Lajska by v prípade dlhodobejšieho výpadku muselo Česko práce na talianskom ropovode urýchliť, pretože s jeho plnohodnotnou prevádzkou po navýšení sa počíta až od leta 2025. „Šťastím však môže byť načasovanie danej situácie – v zime je dopyt po pohonných hmotách skôr nižší a aj kapacity ropovodov sú menej obsadené. Momentálne tak neočakávam nedostatok pohonných hmôt v Českej republike a výrazný rast cien,“ dodal Lajsek.

01 - Modified: 2025-01-02 17:28:35 - Feat.: - Title: Saková mlčí. Slovensko doteraz na ponuku prepravy plynu nereagovalo, Česko je pripravené 02 - Modified: 2025-01-02 08:43:24 - Feat.: - Title: Dôchodkyňa v Česku zahynula pri požiari v dome s opatrovateľskou službou 03 - Modified: 2025-01-01 14:48:35 - Feat.: - Title: Návrat Trumpa, voľby v Nemecku či Bielorusku, ale najmä vojna na Ukrajine. Čo bude hýbať svetom v roku 2025? 04 - Modified: 2025-01-01 10:56:00 - Feat.: - Title: Rokovania vlád Slovenska a Česka sa neobnovia. Dôvodom sú vzťahy Fica s Putinom, tvrdí politológ 05 - Modified: 2025-01-01 10:25:55 - Feat.: - Title: Ceny ropy v závere minulého roka vzrástli
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
02. január 2025 21:39