Európska únia dojednala dohodu o voľnom obchode s juhoamerickým spoločenstvom Mercosur, o ktorej obe strany rokovali vyše dve desaťročia. Uzavretie dohody, ktorá vyvolávala protesty poľnohospodárov v mnohých európskych krajinách, oznámila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Nesúhlas s paktom kvôli obavám z prílevu lacných poľnohospodárskych produktov vyjadrili Francúzsko, Taliansko a Poľsko, kvôli čomu sa očakáva ťažké schvaľovanie dohody v únii. Poľnohospodárska loby už ohlásila na pondelok do Bruselu nové protesty proti uzavretiu paktu.
"Táto dohoda bude prospešná pre ľudí aj firmy. Viac pracovných miest, viac príležitostí, zdieľaná prosperita," napísala po uzavretí paktu nemecká politička na sieti X. Mercosur zahŕňa Brazíliu, Argentínu, Paraguaj, Uruguaj a Bolíviu, ktoré vďaka dohode vytvorí s EÚ zónu voľného obchodu pozostávajúcu zo 700 miliónov obyvateľov.
Pakt podporí rast a konkurencieschopnosť
Viaceré krajiny EÚ na čele s Nemeckom v pakte vidia otvorenie nového trhu pre export. Nemecký kancelár Olaf Scholz uviedol, že dohoda vytvorí voľný trh a podporí "rast a konkurencieschopnosť". Podľa von der Leyenovej už do krajín Mercosur vyváža svoje produkty 30-tisíc malých európskych podnikov a teraz sa ich počet bude môcť zväčšiť.
Viaceré krajiny EÚ na čele s Nemeckom v pakte vidia otvorenie nového trhu pre export. Spomínané kritické štáty sa však obávajú, že najmä príliv lacného hovädzieho a hydinového mäsa, cukru alebo kukurice spôsobí veľké straty tamojším poľnohospodárom. Paríž preto ohlásil, že sa schválenie dohody pokúsi zablokovať.
Pri ratifikácii obchodných dohôd je potrebná podpora väčšiny 15 štátov, ktoré predstavujú aspoň 65 percent obyvateľstva. Blokačná menšina potrebuje najmenej štyri členské štáty. Francúzsko, Taliansko a Poľsko predstavujú zhruba tretinu populácie EÚ.
Farmári chystajú protesty
Poľnohospodárska lobistická organizácia Copa-Coge podľa agentúry Reuters v reakcii na uzavretie paktu vyzvala na nové protesty, ktoré sa majú odohrať v pondelok v Bruseli. Poľnohospodári tvrdia, že juhoamerická produkcia nespĺňa prísne európske štandardy a že vytvorí neférovú konkurenciu.
Von der Leyenová dnes uviedla, že dojednaný text dohody zaručuje, "nedotknuteľnosť zdravotných a potravinových štandardov EÚ".
Krajiny združenia Mercosur reagovali na uzavretie dohody pozitívne. Brazílska vláda vo vyhlásení uviedla, že pakt je dobrým znamením pre medzinárodný obchod, prostredníctvom ktorého môže prispieť k hospodárskemu rastu. Paraguajský prezident Santiago Peňa vyhlásil, že dohovor umožní jeho krajine prilákať viac zahraničných investícií.