Ceny ropy sa v pondelok ráno zvýšili v reakcii na pád režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorý priniesol na Blízky východ väčšiu neistotu.
Ale zisky z komodity sú obmedzené pre vyhliadky na slabnúci dopyt a prebytok ponuky na budúci rok. Informujú agentúry Reuters a Bloomberg.
Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v januári sa v pondelok o 7.22 h SEČ predával po 67,59 dolára (63,88 eura). To bolo o 39 centov alebo 0,58 percenta viac ako v predchádzajúci týždeň na konci obchodovania.
Cena februárového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent stúpla o 38 centov alebo 0,53 percenta na 71,50 dolára za barel.
Severomorská ropa Brent okolo 16:30 SEČ vykazovala nárast o dve percentá a pohybovala sa v blízkosti 72,55 dolára za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) si pripisovala 2,3 percenta a blížila sa k 68,80 dolára za barel.
Asadov režim sa cez víkend po 24 rokoch zrútil. Prezidenta, označovaného za diktátora, ktorý ešte pred dvoma týždňami mal moc zdanlivo pevne v rukách, zmietla povstalecká ofenzíva za 11 dní.
"Vývoj v Sýrii zvýšil politickú neistotu na Blízkom východe, čo poskytlo trhu s ropou určitú podporu," uviedol podľa agentúry Reuters analytik Tomomiči Akuta zo spoločnosti Mitsubishi UFJ Research & Consulting. "Znižovanie cien Saudskú Arábiu a predĺženie ťažobných obmedzení skupiny OPEC+ z minulého týždňa však podčiarkuje slabý dopyt v Číne, čo signalizuje, že trh by pred koncom roka mohol oslabiť," dodal.
Čínski predstavitelia sľúbili, že v budúcom roku podporia domácu ekonomiku proaktívnejšími rozpočtovými opatreniami a uvoľnením menovej politiky. "Uvoľnenie menovej politiky v Číne je pravdepodobne príčinou oživenia cien ropy, čo podporuje rizikový sentiment," uviedol analytik spoločnosti UBS Giovanni Staunovo.
Skupina OPEC+, ktorú tvorí Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci na čele s Ruskom, sa minulý týždeň rozhodla odložiť plánované zvýšenie ťažby o ďalšie tri mesiace. Produkcia by sa tak mala začať zvyšovať až od apríla namiesto od januára.
Kartel OPEC v novembri vo svojej pravidelnej správe o situácii na trhu opäť zhoršil výhľad rastu celosvetového dopytu po rope na tento aj budúci rok. Zdôvodnil to obavami ohľadom vývoja dopytu v Číne a v Indii, ale aj v niektorých ďalších regiónoch. K zhoršeniu výhľadu prišiel už štvrtý mesiac za sebou.