Čína verí, že v tomto roku dosiahne svoj cieľ v oblasti hospodárskeho rastu. Vyhlásil to v utorok prezident Si Ťin-pching, ktorý tiež uviedol, že Čína bude naďalej hrať úlohu najväčšieho motora svetovej ekonomiky. Informujú agentúry Reuters a AFP.
Čína si tento rok stanovila za cieľ dosiahnuť rast hospodárstva o približne päť percent. Si Ťin-pching v utorok zároveň upozornil, že obchodné vojny nemajú žiadnych víťazov. Dúfa preto, že Spojené štáty, najväčšia svetová ekonomika, budú spolupracovať s Čínou, citovali prezidenta čínske štátne médiá.
Trump rozpútal obchodnú vojnu
Bývalý americký prezident Donald Trump, ktorý sa na budúci rok vráti do Bieleho domu, rozpútal počas svojho prvého funkčného obdobia vyčerpávajúcu obchodnú vojnu s Čínou.
Obvinil pritom Peking z krádeže duševného vlastníctva a iných "nekalých" praktík. Trump sľúbil, že po nástupe do úradu 20. januára uvalí ešte vyššie clá na Čínu, ktorá zápasí s neistým zotavovaním ekonomiky po pandémii.
"Colné vojny, obchodné vojny a technologické vojny sú v rozpore s historickými trendmi a ekonomickými pravidlami a nemajú víťazov," povedal Si Ťin-pching o čínsko-amerických vzťahoch na stretnutí s niekoľkými šéfmi veľkých medzinárodných finančných inštitúcií v Pekingu, podľa štátnej televízie CCTV. "Čína je ochotná udržiavať dialóg s vládou USA, rozširovať spoluprácu a podporovať rozvoj čínsko-amerických vzťahov stabilným, zdravým a udržateľným smerom," vyhlásil.
Čína verí v rast ekonomiky
Si Ťin-pching na stretnutí ďalej uviedol, že Čína plne verí v dosiahnutie plánovaného rastu ekonomiky o zhruba päť percent v roku 2024, aj napriek stagnujúcej domácej spotrebe, vysokej nezamestnanosti a dlhotrvajúcej kríze v obrovskom sektore nehnuteľností.
Oficiálne údaje colného úradu pritom v utorok ukázali, že čínsky export minulý mesiac rástol pomalšie, ako sa očakávalo, zatiaľ čo dovoz opäť klesol. To podčiarkuje ťažkosti, ktorým Čína stále čelí.
Vývoz do zahraničia v tomto roku predstavoval vzácne svetlé miesto v čínskej ekonomike, keďže domáce výdavky sú slabé a pretrvávajúce problémy v sektore nehnuteľností vystrašili investorov.
Podľa analytikov však rast exportu môže odrážať snahu o určité "predzásobenie". Zahraniční kupci, ktorí sa obávajú ďalšej patovej situácie v obchode, sa ponáhľajú s nákupmi čínskeho tovaru predtým, ako Trump zavedie clá. Experti predpovedajú, že potom sa dynamika exportu pravdepodobne zmierni.
Utlmený dopyt
Pokles dovozu v novembri pritom poukazuje na naďalej utlmený dopyt a nevýrazné výdavky spotrebiteľov v Číne. Investori pozorne sledujú signály od čínskych lídrov, ktorí sa tento týždeň zišli v Pekingu na sériu kľúčových rokovaní o ekonomickom plánovaní na nadchádzajúci rok.
Politbyro, najvyšší rozhodovací orgán Číny, v pondelok vyzvalo na "energickú" podporu spotreby a uvoľnenie menovej politiky v roku 2025.
Pozorovatelia však stále čakajú na oznámenie konkrétnych politických opatrení, najmä opatrení na výrazné zvýšenie spotreby. V najbližších dňoch sa v Pekingu uskutoční ďalšie kľúčové stretnutie o hospodárskej politike. Dúfajú tak, že "vnesie viac svetla, najmä do oblasti fiškálnej politiky".